A Petőfi-dagerrotípia

Egy kép története

A Klösz György életével, munkásságával foglalkozó irodalomban találunk egy utalást arra, hogy Ő retusálta az egyetlen Petőfiről készült dagerrotípiát. A korabeli forrásokat elolvasva azonban más következtetésre juthatunk...


AJÁNLÓ

A Vasárnapi Újság Petőfi halálának 30. évfordulója alkalmából számol be 1879. augusztus 3-án arról, hogy a költő verseinek idegen nyelvű fordításokban való terjedése miatt "alig van már európai nemzet, melynek irodalma Petőfit ne ismerné". Majd a folytatásban: "Megemlítjük még, hogy a költőnek 1844-ből való daguerotyp arcképét baleset érte. A kép tulajdonosa ugyanis meg akarta tisztítani, s vízzel kezdte el mosni, minek következtében a kép elmázolódott. Klösz fényképész a daguerrotypot kijavította, s a képről fényképeket készített s forgalomba hozta. E fénykép-másolaton látszik, hogy az eredeti már nagyon halavány, s tusrajzzal kellett láthatóvá tenni legnagyobb részét. Petőfi ez arczképét a Vasárnapi Újság hozta nyilvánosságra először 1869-iki folyamának első számában".

Tudható, hogy egy dagerrotípiát csak különleges vegyszerek használatával lehet szakszerűen megtisztítani, és bármilyen amatőr megoldás - mellyel a kép tulajdonosa kísérletezett - tudniillik a vízzel való lemosás, a kép amalgámrétegének elmázolásához vezet. Ezt az elmázolódást ezután már nem lehet helyreállítani vagy javítani; a sérülés véglegesnek mondható.

Klösz "kijavítása" itt valami mást jelentett: nyilván Ő is tisztában volt az eredeti állapot helyreállításának lehetetlenségével, így fogta a képet, majd egész egyszerűen tussal átrajzolta papírra. Megjegyzendő, hogy műtermében ekkoriban festők dolgoztak, tehát meglehetett az élethű másoláshoz való szakértelem.

A rajzot ezután lefényképezték egy fényérzékeny nedveslemezre, s erről készítették el a forgalomba hozott albuminmásolatokat.


Az eredeti daguerrotyp, 1849.

Mivel a Vasárnapi Újság nem egy fotóművészettel foglalkozó szaklap volt, így érthető a szakszerűtlen fogalmazás. Néhány hét múltán ismét írnak a Petőfi-dagerrotípiáról:

"Mint említettük, Klösz budapesti fényképész másolatot készített Petőfinek egy daguerrotyp képe után, s azokat áruba bocsátotta. Ebből azonban pör támadt. Az eredeti daguerotyp Beliczay Imre orvos tulajdona, aki 1872-ben Országh Antal fényképésznek megengedte, hogy arról egyetlen példány másolatot vegyen, amely most Kerbeny Károly tulajdona. Az eredeti kép aztán nagyon elhomályosodott, s ma már a körvonalak is alig vehetők ki tisztán. Klösz az Országh-féle másolatot használta fel többszörösítésre, dr. Beliczay pedig a fővárosi kapitánysághoz fordult, hogy megakadályozza a képek árulását, minthogy az eredeti az övé lévén, egyedül magát tartja illetékesnek másolatok felöl intézkedni. Megjegyzendő ezébiránt, hogy Klösz másolataiban sok eltérő van az eredetitől. Jókai is hozzá rajzol valamit". (Jókai Mór ifjú korában festőművésznek készült, és valószínűleg így fordulhatott elő, hogy belekontárkodott a képbe)

Ezek szerint 1879-ben két példány létezett a Petőfi-dagerrotípiából: a Beliczay-féle eredeti és az Országh Antal-féle, 1872-ben készült, és immáron hétéves másolat, Kerbeny Károly tulajdona. A dagerrotípia másolása akkoriban lehetséges volt úgy, hogy egyszerűen lefényképezték, de ez csupán egy másik dagerrotípiát eredményezett, mely az eredeti tükörképe lett, felcserélve a kép jobb és bal oldalát.


A Klösz György által készített átdolgozás, 1879.


AJÁNLÓ

A másolás úgy zajlott le, hogy olyan, fekete bársonnyal bélelt dobozba helyezték a képet, melynek a daggerrotípiával szemközti oldalán helyezték el a fényképezőgép lencséjét, majd a doboz két oldalán vágott résen át engedték be a fényt a kép megvilágítására. Az expozíciós idő természetesen hosszú perceket vett igénybe.

Az ezzel az eljárással készített Országh-másolatot próbálta meg szakszerűtlenül lemosni a tulajdonosa (Kerbeny?), tehát ez a példány ment tönkre, aminek alapján készítette el Klösz a "másolatot". Amikor ez elkészült, akkora már - a Vasárnapi Újság cikke szerint - a Beliczay doktor tulajdonában lévő eredeti is nagyon elhomályosodott, azaz tönkrement, és már Petőfi körvonalai sem voltak tisztán kivehetők. Minden bizonnyal ezt a valóban eredeti Petőfi-képmást restaurálta közel 50 évvel később (1955-ben) - immár szakszerűen - Escher Károly.

Ő írta: "A hiteles Petőfi-portré birtokába egészen nyilvánvaló, hogy a dagerrotípiáról régebben készített és sokszorosított felvételek erősen eltorzították a költő arcát. 1870 körül Kösz György készített felvételt az akkor már nagyon rossz állapotban lévő ezüst lemezről. Sajnos durva retusálásra volt szükség; Klösz önkényesen átrajzolta a fényképet. Így aztán évtizedeken át egy hamisított - jó szándékkal ugyan, de mégis hamis - Petőfi-kép forgott közkézen számos reprodukcióban, mint hiteles portré. Az új, hiteles ábrázolás meglehetősen eltér a korábbi képektől, s az ezek alapján készült szobroktól".

Klösz másolata egyébként többeket megtéveszett az idők folyamán. Várkonyi Nándor szerint például azt gondolta a kép láttán, hogy végre sikerült meglelni Petőfi egyetlen hiteles arcképét, de Várkonyi ezt még Escher restaurálása előtt írta.


Escher Károly retusálása, 1955.
(az eredetihez képest oldalirányban megfordított reprodukciója)


AJÁNLÓ