Holitscher-ház

VII. kerület, Erzsébetváros, Rákóczi út 14.

A Holitscher-házat Holitscher Szigfrid báró építtette Walder Gyula tervei alapján 1936-38 között. Az épület aljában működött a híres Gutmann Áruház, majd később a Verseny Áruház.


AJÁNLÓ

A saroktelekre Szerém vármegye országgyűlési képviselője, Marczibányi Márton (1785-1835) építette fel copf stílusú házát 1821-ben (volt Marczibányi-ház). Az épület aljában 1828-ban nyitotta meg kapuit a Salvator Gyógyszertár (Jézus-fejet ábrázoló szobrát a sarokház elbontása után a szomszéd Emmer-bérház (Rákóczi út 10.) második emeletén állították ki). E házban lakott Egressy Gábor (1808-1866) színész és rendező, aki az 1838-as árvízkor csónakon mentette ki a ház lakóit.

1849. május 9-én költözött be a házikó második emeletére Petőfi Sándor és felesége, Szendrey Júlia, valamint kisfiúk, Petőfi Zoltán. Sajnos Petőfinek az orosz hadsereg közeledésekor, 1849 július elején menekülnie kellett, ezér családjával Mezőberénybe, majd Erdélybe költözött.

1871-ben dr. Lederer Sándor gyógyszerész megvette a házat, aki rögvest átalakításokat végeztetett rajta Ámon József tervei alapján. Ekkoriban a házban élt Egressy Gábor fia, Egressy Ákos (1832-1914), aki apjához hűen szintén színésznek állt, majd idővel a Nemzeti Színház igazgatója lett. A házban élt dr. Zboray Béla (1844-1914) gyógyszerész, a Magyarországi Gyógyszerész Egyesület elnöke, aki 1892-ben vette meg Müller Bernát patikustól a földszinten működő gyógyszertárat (amelynek neve ekkor már Megváltóhoz Gyógyszertár volt), amit 1904-ig vezetett. Sok-sok híresség, színész és politikus fordult meg a házban, s 1893-ban költözött be a földszintre Kohnd Dávid nyomdája, aki korábban az Eger és Vidéke lapot nyomtatta.

Az öreg Marczibányi-házat 1934-ben vásárolta meg, majd bontatta le később dr. Holitscher Szigfrid báró (1871-1944), aki közjegyzőként és a Királyi Közjegyzők Közlönye című szaklap szerkesztőjeként dolgozott.

Responsive image
A Marczibányi-ház Rákóczi út felőli homlokzata 1936-ban, a bontása előtti időkben

Responsive image
A Marczibányi-ház Dohány utca felőli homlokzata 1936-ban (vele szemben az Árkád Bazár épülete)
(Petőfi és családja a Dohány utcára néző oldalon laktak)

Holitscher a régi házat 1936-ban bontatta le, majd két év alatt felépíttette a helyére a ma is látható hatemeletes bérházát, amely akkor még ritkaságnak számító vasbetonvázzal készült. Az ingatlant Walder Gyula tervezte, az üzeltportálok gyártója pedig a Haas és Somogyi Rt. volt. A lakatosmunkákat (erkélyrácsok és rácskapuk) a Jungfer Gyula Rt., a csillárokat és az elektromos eszközöket Engel Károly gyára szállította.

Az üzletek szintjén két áruház volt: az 1879-ben alapított Guttmann J. és Társa úri-, gyermek-, munka- és védőruha áruháza (amely az elszakíthatatlan és strapabíró nadrágjairól volt híres), valamint a Fischer Simon selyem- és csipkeáruháza.

Responsive image
A Gutmann az 1930-as évek végén (a Dohány utca felől nézve)

Responsive image
1940-es évek (a Rákóczi út felől)

A Gutmann elsősorban ipari- és munkaruhákban volt érdekelt. Reklámjukon három-három ember húz két irányba egy nadrágot, amit megpróbálnak, de nem tudnak szétszakítani (A Levi's reklámlogója 1886-ban jelent meg, csak ott két ló próbálja meg szétszakítani az akkor munkaruhaként használt farmert).

Responsive image

A Gutman Áruház ugyan átvészelte a második világháborút, de a 48-as kommunista államosításnak ő is áldozatául esett.

"Őrizetbe vélték a Guttmann Áruház két igazgatóját. Szerdán délután az ügyészség Markó-utcai fogházába szállították dr. Gordon Jánost és Aczél Lászlót, a Rákóczi-uti Gutmann Áruház két adminisztratív igazgatóiát. Az "elszakíthatatlan“ Gutmann Áruház két igazgatóját néhány nappal ezelőtt a gazdasági rendőrség vette őrizetbe. Gazdasági természetű bűncselekményekkel vádolják a két igazgatót" - írja 1948. október 29-én az Északmagyarország című lap. (hogy milyen okból történt a letartóztatás, még nem sikerült kiderítenem - a Szerk.)

Az államosítás után a Gutmann helyén nyilt meg a Verseny Áruház, amit rövidesen össze is építettek a Fischer-féle bolttal.

Az áruház híressé vált egyhamar az ötletesen berendezett kirakatai által, ahol időnként mozgó bábukat vagy színpadot is működtettek. Mivel akkoriban a Rákóczi út volt a város fő bevásárlóutcája, ezért a kirakatok előtt mindig hömpölygő tömeg forgolódott.

Responsive image
A megsérült áruház 1956-ban

Responsive image
A Verseny Áruház esti megvilágításban (nemcsak a céget és az üzlethelyiséget nyúlták le a kommunisták, de még a cég logóját is)

Az áruházak az államosítás után különböző formában működtek, s csak 1966-ban jött létre az Országos Áruházi Vállalat, amely 1967-ben vette fel a Centrum Áruházak nevet. A Verseny Áruház is ekkor került az új magyar márka alá.

Responsive image
A Holitzer-ház 1961-ben (kép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára)
(A városképben is meghatározó jelenség lett a Rákóczi úti épületre rögzített, 25 mázsás, öt emelet magasságú neon felkiáltójel)

Responsive image
Hömpölygő forgatag az áruház előtt 1965 körül

Az épület Rákóczi úti kapualja mellett 1979-ben helyezték ki Petőfi Sándor emléktábláját és rajta levő fejdomborművét, amelyet Markup Béla szobrászművész készített.

Responsive image
Az áruház 1983-ban

A hanyatlás a rendszerváltást követően jött el, mivel a Centrum alá tartozó áruházakat nem tudták kedvezően értékesíteni (a hálózat a rendszerváltás környékén mintegy 25 áruházzal rendelkezett). A legtöbb üzlet ezért apró kis boltokra szabdalva próbált meg túlélni.

1991-ben rendezték meg Budapesten a 94. őszi Budapesti Nemzetközi Vásárt, ahol jelen volt Flanschburg András, a Brazil-Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke, akiről mint kiderült, az egykori Guttmann Áruház tulajdonosának a leszármazottja. A Somogyi Hírlapnak elmondta, miszerint "Három éve tárgyalok már a Centrum Áruház vállalattal, hogy visszakaphassam a volt üzletünket, a jelenlegi Verseny Áruházat. Ügy fest, a tárgyalások zsákutcába jutottak, de akárhogy is, lesz még Guttmann Áruház Budapesten. Addig is, már ebben az évben megjelennek a Guttmann-nadrágok a magyar üzletekben. Cégem, a Staroup farmernadrágokat gyárt elsősorban, de elkezdjük a régi technológia alapján a szövetnadrágok gyártását is, a Hungarotexszel közösen".

Köztudott, hogy a rendszerváltás során egyik cég volt örököse (jogos tulajdonosa) sem kapta vissza egykori tulajdonát, így Guttmannék sem, hanem az akkori politikai "elit" átjátszották egymásnak az állami vagyont. Így lett a Verseny Áruház 1995-ben a magánkézben lévő Röltex, amiből Libri lett 1999-ben.

Responsive image
Az épület a magasból (kép: Google)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Lajta Béla
  • Építés ideje: 1906-1908.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Astoria
  • Astoria
  • Astoria