Pannon Park

XIV. kerület, Városliget

A Pannon Park 2019-ben nyitotta meg kapuit a Fővárosi Állatkert részeként. A park egésze mintegy 5 hektárnyi területen valósult meg, tágas szabadtéri kifutókkal. Ezek azonban nem több kisebb istállóhoz vagy pavilonszerű állatházhoz, hanem egyetlen nagyobb fedett térhez, az 1,7 hektár alapterületen megépített biodómhoz kapcsolódnak. A Fővárosi Állatkert korábbi, 11 hektáros területe a 2013-ban bezárt Vidámpark átvételével mintegy 6 hektárral növekedett, ezzel pedig színes fejlesztési program felé nyílt meg az út. A legnagyobb távú tervnek a miocén kori élővilágot idéző park ígérkezett, amelyben egy óriási, hazánkban egyedülálló trópusi csarnok is helyet kapott.


AJÁNLÓ

A szakemberek hosszú időn át keresték a megoldást, hogy a 1866-ban átadott Állatkert szűkös, 10.8 hektáros területét miképp bővíthetnék, illetve miképp fejleszthetnék fel korunk elvárásainak megfelelően.

Az állatkert 1950-ben szenvedett el nagyobb csonkítást, amikor is a területéből lecsípve kialakították a Vidámparkot. Emiatt minden nagyobb fejlesztési tervtől inthetett búcsút az Állatkert, egészet 2014-ig, amikor a megszűnt Vidámpark területét végre visszavehette. A vidámparki tevékenység 2013. szeptember 30-án szűnt meg a területen, amelyről a következő hónapokban távolították el a mobil mutatványos játéküzemeket. A napi üzemeltetést 2014 februárjában vette át az Állatkert.

A Vidámpark területének kezelését az Állatkert 2014 februárjában vette át, így az április végi újbóli megnyitásig csupán 10 hetük maradt. Ez alatt elkészültek és benépesültek az állattartó terek, megtörténtek a munkálatok az átvett – főként műemléki – játéküzemeken és újakat üzemeltek be, valamint elvégezték a terület általános állapotának javítását is. 2014 április végén megnyithatta kapuját a Holnemvolt Park.

A Holnemvolt Parkban harminc különféle állatfajt mutattak be, köztük struccokat, lámákat, tevéket, szarvasféléket és vaddisznókat is. A parkba költöztek továbbá a rózsás flamingók, a barátpapagájok és a szurikáták egy része, ezen felül pedig egy új állatsimogató is várta a gyerekeket törpekecskékkel, alpakákkal és dámvadakkal. Mindezek mellett kétféle láncos körhinta, egy gyermek ringlispíl, kisvonatok, gyermek kalandpálya, pedálos gokart, fa labirintus és vásárfia műhely, a szórakoztató programokról pedig a bábszínház, a Papagáj parádé és a Szörnyecskék háza is várta a látogatókat. A Holnemvolt Parkba a régi vidámpark kapuján lehetett bejutni, valamint az állatkertből is biztosított volt az átjárás a területre.

A Holnemvolt Park 2015. november elsején tartott utoljára nyitva. Utolsó nagy rendezvénye az október 31-én este, a Halloween éjszaka alkalmából tartott Szellemparti volt. A 19 és 23 óra között megtartott telt házas rendezvényen boszorkányok, zombik, jelmezes figurák riogatták a látogatókat, több száz töklámpás volt kihelyezve. November másodika után a park többé nem nyitott ki.

A Fővárosi Állat- és Növénykert közgyűlése ezután különféle alternatív fejlesztési koncepciót kidolgozva egy nagyszabású fejlesztési program előkészítését indította el. Az Állatkert 2013-ban egy nagy tapasztalattal rendelkező hazai és külföldi szakemberekből álló testületet hívott életre, akiknek részvételével született meg a szakmai program koncepciója és az ezen alapuló megvalósíthatósági tanulmány.

Responsive image
A Pannon Park fentről (látványterv: Fővárosi Állatkert)

2016 tavaszára a park egésze egyetlen hatalmas bontási területté vált. Az addig megmaradt régi épületek legnagyobb részét lebontották. Noha az eredeti tervben szerepelt a nyolcvanas években épült, tehát réginek nem mondható Elvarázsolt Kastély, a jó állapotú Tréfás Dzsungel Vasút, a kupolás dodzsem és a több, mint százéves Barlangvasút megőrzése, de az ígéretek ellenére azokat is lebontották. Összesen három mutatvány maradt fent, ezek a Hullámvasút, az alatta lévő Mesecsónak és a régi Körhinta. 2016 őszére a park jelképének számító bejárati rész is eltűnt. A területen a bontás után megkezdődik a Pannon Park gigantikus üvegházának építése. Az egykori park 2015-ben még látható és felismerhető képe ezzel végképp megszűnt, a Vurstli, az Angol Park és a Vidám Park több, mint kétszáz éves története véget ért.

2018. novemberében az előrehaladott építkezés idején, a Fővárosi Állat- és Növénykert legújabb épületét, a Pannon Park biodómját választották Európa legjobb szabadidős épületének az International Property Awards nemzetközi ingatlanszakmai díjátadón. Az épületet tervező Paulinyi-Reith & Partners közleménye szerint a biodóm egy szubtrópusi klímájú, állatokkal és növényekkel benépesített közösségi tér lesz, amely több mint 17 ezer négyzetméteren fogja feleleveníteni a Kárpát-medence ősi élővilágát: "A Biodóm egy buborékba zárt darabkája a városba költöztetett ősi állat- és növényvilágnak. Kívülről lágy ívekkel a környezetbe simuló lankás domb, amelynek lábára, oldalára zöld növényzet fut fel, a tetejét pedig nagyrészt fényáteresztő felület borítja".

Responsive image

Ahogy honlapján az állatkert is hangsúlyozza: az 1,7 hektáros biodóm csupán egy része az 5 hektáros Pannon Parknak. Átlagos magassága 17 méter lesz, és a legmagasabb pontján is mindössze 36 méteres (csak viszonyításképpen: a Nagyszikla 34 méter magas, villámhárító nélkül). A kivitelezést, a projekt fővállalkozójaként, a Market Építő Zrt. végzi.

A Pannon Park döntően népszerű egzotikus állatokat mutat be, elsősorban olyanokat, amelyek helyhiány miatt már kiszorultak, vagy rövidesen kiszorulnának, vagy emiatt soha nem is lehettek az Állatkertben. A gyűjteményi terv döntően az óvilági (Eurázsia és Afrika) fauna elemeire koncentrál. A parkban ma élő állatfajok jelennek meg, s mindenhol a mai környezeti, ökológiai realitások között.

A kiállítások keret-története a Kárpát-medence földtörténeti múltja, benne a 8-15 millió évvel ezelőtti miocén kor, annak is az úgynevezett pannon-korszaka, amikor a mai Kárpát-medence nagy részét egy beltenger foglalta el, s éppen Budapest térségében találkozott a szárazfölddel. Az akkori éghajlatnak és az ősleletekből ismert élőlények leszármazottai megidézésével egy lenyűgöző, eleven, komplex világot lehet bemutatni, amely kiváló oktatási szolgáltatásokra teremt alkalmat. Itt természetes környezetükben láthatóak az ősi orrszarvúak, ormányosok, cápák élő mai leszármazottai, a bemutatókban magától értetődően elefántcsalád kószál, és csónakkal járható zúgó vízfolyás mentén közelíthetőek meg az állatok.

A kb. 5 hektáros Pannon Park központi létesítménye egy biodóm, amely az élővilág állatkerti bemutatásának ma elérhető legmagasabb szakmai színvonalát képviseli. Ez egy olyan, ökoszisztémaként működtetett növényház, amelyben állatok is élnek. A biodóm egy buborékba zárt, befedett darabkája a városba idézett vadonnak. Kívülről lágy ívekkel a környezetbe simuló lankás domb, amelynek lábára, oldalára zöld növényzet fut fel, a tetejét pedig nagyrészt fényáteresztő felület borítja. Belsejében – több mint 17 ezer négyzetméternyi lefedett alapterületen – szubtrópusi klímájú, állatokkal és növényekkel benépesített közösségi tér várja a látogatókat. A biodómban a pannon ősvadon a pannon tengerrel osztozik, amely a kor vízi világát idézi meg Közép-Európa jelenleg legnagyobb és legkorszerűbb, nagyméretű akváriumaival. Emellett a biodómhoz látogatóközpont és számos szabadtéri állatkifutó, medence és röpde is kapcsolódik.

Az épületben, amely 2-3 órányi programot ad a látogatóknak, egy időben 2-2,5 ezren tartózkodhatnak de a külső kifutókkal együtt akár egész napos látogatás is tervezhető.

Egy nagyobb magasságú piramisban, amelyben nagyobb fás szárú növények is megélhetnek, a látogatók egy szubtrópusi dzsungel élményével találkoznak. A beltérben és a kültérben is egy-egy folyócska kapcsolódik az állatok medencéihez, amely számos érdekesség megismerésére, tanulásra és játékra ad alkalmat. A madarak számára nagyméretű röpdék készülnek, de számos kisebb inszektárium, terrárium, akvaterrárium teszi a bemutatókat változatossá, és a séta során információs és játékos oktatási berendezések sokasága szolgálja majd ki a közönség érdeklődését.

A Pannon Park engedélyezési és kiviteli terveinek elkészítésére 2014-ben a Fővárosi Állat- és Növénykert uniós eljárásrendben közbeszerzési eljárást folytatott le. A terveken 2014 novemberétől dolgozik az eljárás során kiválasztott tervező, a Mérték Építészeti Stúdió Kft.

2019. őszén a Fővárosi Állat- és Növénykert elmondta, hogy a beruházás megvalósítására a kormányhatározat szerint 43,73 milliárdot kaptak a központi költségvetésből, amin belül a szakmai és technológiai dolgokra fordított keret már 33,03 milliárdról 33,89 milliárdra nőtt. Elmondták, hogy a jövőre átadott építkezés utáni teendők szinte mindegyike közbeszerzés tárgya, ezek az eljárások még nem indultak el, előkészítésük folyamatban van: ezért csak a közbeszerzési eljárások után tudnak arról nyilatkozni, végül mekkora összegre lesz szükség a Pannon Park befejezéséhez.

Responsive image
A Biodóm állapota 2018. decemberében (kép: Fiantok Dániel)

Responsive image
Fóliázás 2019-ben (kép: Zoobudapest.hu)

2019. december közepére a Biodóm 75 százalékos készültségi szintre került: eddig mintegy 28 milliárd forintot fordítottak rá – mondta el az Állatkert vezetője, Persányi Miklós főigazgató. Tájékoztatása szerint a 2017 nyarán megkezdett beruházás első üteme várhatóan 2020 tavaszán lezárul, akkor kezdődhetnek a dekorációs és belsőépítészeti munkák, a növényesítés, az állatok és a berendezés beszerzése és elhelyezése, valamint a parképítés. Persányi Miklós hangsúlyozta: a beruházás költségeinek emelkedését több tényező együtt okozta, új területrészek állatkerthez csatolásával nőtt például a Pannon Park területe, módosult a műszaki tartalom, bekerültek a kerítésen kívüli területrendezési munkák, meghosszabbodott a beruházás időtartama, valamint a 3-4 évvel ezelőtti becsléshez képest nőtt bizonyos projektelemek ára is.

Mint hangsúlyozta, a Biodómhoz hasonló épület eddig még soha nem készült Magyarországon. Olyan projektelemek költségeit is megismerték továbbá, amelyek korábban nem szerepeltek a becslésekben: elkészültek például a hullámvasút korszerűsítésének tervei. Az MTI kérdésére a főigazgató elmondta, hogy a nemzetközi állatkerti példák alapján egy ilyen beruházás akkora pluszbevételt generál, ami fedezi majd a budapesti állatkert évi 1,5-2 milliárd forinttal megemelkedő üzemeltetési költségeit.

Persányi Miklós cáfolta a biodóm óriási energiaigényéről szóló híreket is, számításaik szerint ugyanis az 1,7 hektárnyi területen felépülő, fedett állat-és növénypark fogyasztása évi 10-12 ezer GWh lesz, ami egy kisebb bevásárlóközpont energiaigényével egyenlő.

A Biodómba átköltöző elefántok férőhelye két és félszer akkora lett, mint az ezt megelőző hely az Állatkert területén, ahol a 30 négyzetméternyi egyetlen medence helyett négy fürdőhelyük is lett, összesen 570 négyzetméteren. A beköltöző állatok között vannak törpecsimpánzok (azaz bonobók), orrszarvúak és trópusi medvék is.

Itt alakították ki Közép-Európa legnagyobb tengeri akváriumát; a leghatalmasabb medence 2,5 millió literes, több ezer hallal, cápák és ráják sokaságával. A medencén átvezető akril alagút kialakításának köszönhetően a látogatót a szó szoros értelmében körülveszi a tenger élővilága: nemcsak kétoldalt, hanem a fejük felett és a talpuk alatt is. A hatalmas cápamedence lakóit egy óriási betekintőablakon át is meg lehet csodálni. Az pedig már végképp jól hangzik, hogy a Biodóm épülete evolúciós algoritmusok generálásával készült (mint a Bálna), az energiaellátásában pedig fenntartható megoldásokra törekedtek, a világon először programozták növények biomassza hűtési hatását egy épület energiaszimulációs modelljébe.

A Biodóm acél tartószerkezete 1505 acélrúdból és 539 csomópontból áll, az utolsó ilyen elemet 2018. Karácsonya előtt emelték a helyére. A rudak és csomópontok összesen 964 darab, egyenként 18-20 négyzetméteres, háromszögletű mezőt alkotnak: ezekbe a mezőkbe kerültek a fényáteresztő héjazatot alkotó ETFE („teflon”) fóliapárnák. Ez a megoldás lényegesen jobb, mint az üveg, állítja az állatkert sajtóközleménye, mert a szerkezet súlya kisebb, így az acél tartószerkezetet is sokkal légiesebbre lehetett tervezni. De még fontosabb, hogy a fény bizonyos hullámhosszú részét, amely a növényi élet számára fontos lenne, az üveg nem engedi át, az alkalmazott fólia viszont igen.


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Paulinyi and Partners
  • Építés ideje: 2014-2020.
  • Honlap: -

Megközelítése

  • Széchenyi fürdő
  • Kós Károly sétány
  • Kacsóh Pongrác út