MÁV-telep

XV. kerület, MÁV-telep

A Magyar Királyi Államvasút lakótelepe 1907-1909 között épült a Rákos út mentén, amelynek nagyobb részét mára lebontották. A MÁV-telep Rákospalota egyik informális városrésze, jellegzetes, hangulatos típusházakkal, keskeny utcákkal.


AJÁNLÓ

A XIX. század második felében a vasúti járműpark karbantartására létrehozott főműhely a Nyugati indóház közelében épült, nagyjából a mai Ferdinánd-híd környékén. A vasútvonalak - és ezzel együtt a vasúti járművek - bővülésével ez az üzem egyre szűkebbnek bizonyult, míg végül a főműhely államosítását követően annak kiköltöztetése mellett döntött a MÁV.

Responsive image
Újpest, Rákospalota és Istvántelek mérete 1896-ban

A belső városrészben a műhelyt bővíteni már nem lehetett, részben a helyhiány, részben pedig amiatt, hogy a füstös és zajos üzemet a főváros tanácsa is jobbnak látta volna a városhatáron kívül. Az új hely kiválasztásának szempontjai közt nyilvánvalóan szerepelt, hogy vasútvonal mellett feküdjék, de - legalábbis a legendárium szerint - a Károlyi család érdekérvényesítő, összeköttetéseiket megmozgató tevékenysége is szerepet játszhatott. Az új főműhely a Gyáli-tó helyén, a mai Istvántelek területén kezdett felépülni, amit a Károlyiaktól vett meg a vasúttársaság. A talajjavító munkálatok (feltöltés, talajerősítés) után az épületeket 1903-ban kezdték felhúzni, majd 1905-től fokozatosan adták át az üzemcsarnokokat.

Responsive image
Az istvánteleki főműhely bejárata

Az üzemcsarnok átadása után kezdődhetett meg a munkásnegyed felépítése az ún. "Pótlék dülő" területén, amely hajdanán szőlőtermő vidék volt (az 1880-as és 90-es években tomboló filoxéra járvány a szőlőt kipusztította, így ezen a területen a szőlőtermesztés megszűnt). A MÁV ezután vásárolta meg a területet gróf Károlyi Istvántól, majd 1907 és 1909 között felépítették rá a telep első 30 darab földszintes, meglehetősen korszerűtlen és komfort nélküli lakóépületét a Rákos út – Szent Korona útja – Ozmán utca és a Széchenyi út közötti területen. Ezek az épületek ma már nem állnak, s csak archív fotókon láthatók.

Responsive image
A környék beépítettsége egy 1915-ös térképen

A MÁV a teleptől bő 1 km-re lévő (egykor Rákospalotához tartozó) Istvántelekre helyezte át a Nyugati pályaudvarnál levő javítóműhelyét. A MÁV-telep főleg az itt dolgozó vasutasok lakásgondjain segített. A telep az 1920-as és 1930-as években élte fénykorát, ekkor 1862 ember élt itt. A telep fejlődésével közösségi létesítmények is épültek: elemi iskola, rendőrörs, majd 1934 és 1938 között a Jézus Szíve katolikus templom, 1939 és 1944 között a Széchenyi úti református templom.

A terület az egykor önálló Rákospalota városrészeként került Budapesthez, amikor 1950. január 1-jén létrehozták Nagy-Budapestet. A telepet határoló utcák (jelenlegi elnevezésükkel): Széchenyi út - Rákos út - Wesselényi utca - Vasutastelep utca.

Responsive image
A MÁV-telep zöldebb területének látványa (kép: Google)

A területen belül egyes részeket leromboltak, helyükre a Rákos út mentén a hét darab csúszózsalus pontház 1974–1979 között, beljebb a szegedi házgyár elemeiből a 4 és 10 emeletes panelházak 1982–1987 között épültek (Rákos úti lakótelep). A telep egységét leginkább az azt kettészelő M3 autópálya bevezető szakasza töri meg, amely 1980-1982 között épült. A Széchenyi úti felüljáró 1984-ben készült el. Jellemző, hogy míg az autópályától délkelet felé szinte minden ház megmaradt, attól északkeletre 3 kivételével az összes régi lakóépületet lebontották. A lebontott részeken a kisebb, egyszintes, kétlakásos épületek álltak.

A telep épületei a lakók által ötletszerűen végzett korszerűsítések eredményeképpen sokat veszítettek az egykori egységes, jellegzetes megjelenésükből (ablakcserék, tetőfelújítások) és a kertekbe épített különféle gépkocsitárolók és egyéb tákolmányok is sokat rontanak az összképen, de a telep – elsősorban talán a régi utcaszerkezetének köszönhetően – sokat megőrzött az eredeti szépségéből, hangulatából.

A Szent Korona útján haladt anno az egykori Pestújhely – Rákospalotai HÉV-vonal, amelynek sínjeinek maradványa Szent Korona útján, az M3 városi szakasza mellett helyenként még ma is látható.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: -
  • Építés ideje: 1907-1909.
  • Bővítése: 1930.
  • Részleges bontása: 1970.

Megközelítése

  • Széchenyi út

    Bercsényi Miklós utca

    Wesselényi utca

    Opál utca
  • Rákospalota, MÁV-telep