Nemzeti Korcsolyázó Központ

XIV. kerület, Istvánmező, Cházár András utca 1.

Az NKK az Istvánmezőn, a Budapesti Olimpiai Központ területén, a Millenáris és a Kisstadion elbontásával épült fel 2019-2022 között. A korcsolyázóközpont egy fedett hosszúpályás, 400 méteres gyorskorcsolyapályából, négy, egyenként 30x60 méteres, jégkorongozásra, rövidpályás gyorskorcsolyára és műkorcsolyára alkalmas jégpályából, valamint a kiegészítő létesítményekből – öltözők, edző- és kondicionálótermek – áll.


AJÁNLÓ

A Bord Építész Stúdió Kft. nyerte el a Nemzeti Korcsolyázó Központ (NKK) létrehozására kiírt nemzetközi tervpályázatot. Ez a cég tervezte korábban az Új Hidegkuti Nándor Stadiont, a Villa Budapestet, valamint az Etyeki Kúriát. A győztes pályázóval 2018 januárjában köthet szerződést a beruházást végző Nemzeti Sportközpontok, a létesítményt várhatóan 2022-re vehetik birtokukba a korcsolyázók.

Cselovszki Zoltán, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója, a bíráló bizottság tagja kifejtette: a győztes pályamű értéke, hogy a központ organikusan illeszkedik a környezetében lévő épületek, a Földtani Intézet és az új Puskás Ferenc Stadion geometriájához, ugyanakkor mégsem uralkodik a területen.

Kósa Lajos szerint a kerékpárosok a Millenáris elbontásával sem maradnak létesítmény nélkül, hiszen egy kormányelőterjesztés szerint a magyar pályakerékpársport részére négy velodrome épül majd, egy a fővárosban, három pedig vidéken, s mindegyik megfelel majd a nemzetközi követelményeknek. A MOKSZ elnöke jelezte, hogy a győztes pályamű megvalósítása az értékbecslés szerint 43 milliárd forint, de szerinte ez a szám nem alkalmas az iránymutatásra, mert a tényleges beruházási költségekről csak az engedélyes tervek elkészültével érdemes beszélni.

2018 december 27-én a Magyar Közlönyben tette közzé a Kormány a határozatát arról, hogy a Nemzeti Korcsolyázó Központ bővítése részeként a Récsei Centernek otthont adó egykori Szent Domonkos buszgarázs hosszú távú sportcélú hasznosításával egyetért. Ezért felhívja a kiemelt budapesti fejlesztésekért felelős kormánybiztost, hogy tárgyalja meg és készítse elő az érintett sportági szakszövetségekkel a beruházás előkészítését a költségek és feladatok tekintetében, és az üzemeltetésre vonatkozó koncepciót is alkossa meg. Ezek határideje augusztus 31. A Récsei Center mint üzletközpont ezen állás szerint 2020. szeptember 30-ig működhet.

2019. januárjában liberális lapok hasábjain reppent fel a hír, miszerint a Récsei Center helyén épül fel a korcsolyapálya. Szerintük a Récsei a kevés olyan budapesti plázák egyike volt, ami be tudott épülni a környéken élők mindennapjaiba. A környék lakói erre petíciót indítottak, hogy a bevásárlóközpont megmaradjon. A liberális körök szerint azonban ennek csekély esélye van, ugyanis a plázát már eladták az Államnak, az üzletek tulajdonosait is értesítették, hogy májustól menniük kell.

A tervek szerint az épület az épülő Nemzeti Korcsolyázó Központ része lesz, de a Népstadion példája miatt idegesek az épített környezeti örökségért aggódó szakemberek, ugyanis az egykori buszgarázs épülete műemlék, amelyet hiba volna elbontani.

Január 15-én jelent meg a Cégközlönyben, hogy a Récsei Center új tulajdonosa a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő.

Folytatjuk!


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image
A korcsolyázó központ látványterve az elbontott Népstadion helye mellett


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Bord Építész Stúdió
  • Építés ideje: 2020-2022.
  • Honlap: -

Megközelítése

  • Keleti pályaudvar
  • Cházár András utca