Római emlékek

Buda és Pest római kori romjai

A Római Birodalom időszámításunk kezdete táján terjesztette ki fennhatóságát a Duna vonaláig. Hamar megkezdődött a légiós táborok és a mellettük létrehozott polgárvárosok kialakítása, létrejött Pannonia provincia. A terület kettéosztása révén megalakított Pannonia Inferior tartomány székhelye Aquincum lett, amely a pax romana korszakának elmúltával kiemelt jelentőségűvé vált. E limes menti katonavárosok jelentették a Birodalom biztonságának zálogát, amit jól példáz, hogy Marcus Aurelius császár 5 ízben is hosszabban időzött Aquincumban és innen vezette a hadjáratokat, valamint Hadrianushoz köthetően egy pompás helytartói palota is felépült.


AJÁNLÓ

Római kori épületek feltárásával indult Magyarországon a régészeti kutatás Mária Terézia korában, mégis paradox módon, műemlékvédelmünk programjában csupán néhány éve szerepel az antik romok restaurálása és helyszíni bemutatása. Az ok nyilvánvaló: az épületek jóformán csak alaprajzban bontakoznak ki az ásatások során s még ez az alaprajz sem mindig egyértelmű. Vagyis a csekély faltömegű római kori emlékek nem eléggé látványosak ahhoz, hogy a hivatalos szervek állagmegóvásukat szükségesnek, illetve érdemesnek tartották volna. Pedig ma már tudjuk, hogy éppen a XIX. évszázad alatt még számtalan, egykor monumentális római épületegyüttes teljes feltárására és fenntartására nyílt volna lehetőség.

Évszázadokon keresztül tudatlanságból hagyták pusztulni a római kori épületmaradványokat; a múlt század közepe óta a közöny ártott a legtöbbet; ettől kezdve ugyanis már szakemberek hívták fel a figyelmet az antik értékekre és sürgető kiáltványokat intéztek a-hatóságokhoz a romok megmentése érdekében. Sokáig úgy tűnt, hogy minden eredmény nélkül.

S ha sikerült felkelteni az érdeklődést a római értékekre - a kor romantikus szemléletének megfelelően -, a mutatós épületfaragványokat, vagy művészi kivitelű sírköveket kiemelték eredeti összefüggésükből, s műromokba ágyazva, hangulatkeltő elemként használták fel.

Az újkorban először 1778-ban bukkantak római kori leletekre a mai Flórián téren, amelyek már tudományos érdeklődést váltottak ki. Egy óbudai szőlősgazda- veremásás közben - római padlófűtés maradványaira talált, amiket Schönvisner István azonosított Aquincum városával.

Az archaeológiai esemény híre a császári udvarba is eljutott, s Mária Terézia királynő rendeletileg intézkedett a feltárásról, a romok lefedéséről, valamint arról is, hogy az ásatások eredményét méltóképpen ismertessék.

A régészeti munkákat Schönvisner István irányította, s a maga idejében korszakalkotó művet írt a munkák eredményeiről. Ez a publikáció számunkra egyébként is kiemelkedő jelentőségű: Aquincum másfél évezreden át feledésbe merült neve itt bukkan fel először az újkorban. A jeles történész ismerte fel a magyar főváros alapjául szolgáló római kori település azonosságát az antik irodalomban és feliratokon szereplő elnevezéssel.

Óbuda központjában a nagy lelkesedést kiváltó Schönvisner-féle ásatásnak hosszú időn át nem volt folytatása. A sűrűn beépített lakónegyedben a fürdő romjai elszigetelten hirdették a római kori település helyét. Kb. ötven évvel később az érdeklődés hirtelen a mai múzeum körüli romterület felé fordult, ahol látványosabban, összefüggőbben lehetett feltárni és a beépítetlen nagy kiterjedésű mezőn meg is lehetett tartani a polgárváros néhány épülettömbjét.

Az 1820-as években az óbudai közigazgatás elöljárója "kutatást” végeztetett a Papföldnek nevezett határrészen, a múzeum jelenlegi területén, feltárva, majd visszatemetve a nagy közfürdő romjait. A Flórián téren feltárt romokat ettől kezdve állandóan gondozták, egy évszázad múlva mégis szükségessé vált a védőépület modernizálása.

Ezekben az években mind többen figyeltek fel Óbuda római kori emlékeire, amelyek a sűrűn lakott városrészben és annak határában, - a mai múzeum körüli romterületen -, a felszínen láthatóak voltak. Rómer Flóris 1870-ben archaeológiai kirándulásra hívta az érdeklődőket: "Nemcsak mulatságos, de tanulságos is lenne, ha nyaranta Pest-Buda régiségekben éppen nem szegény vidékeire kirándulnánk. A közlekedés oly könnyű, hogy kevés költséggel egy nap alatt is sokat láthatnánk. Talán lesz belőle valami, ha mindjárt is csak tizen lennénk is".

Időközben megalakult Magyarországon a Műemlékek Országos Bizottsága, s 1871-ben ennek az új intézménynek első ülésén "Az ízléstelen és disztelen épitmény eltávoztatásával az egy évszázad óta gondjainkra bizott régiség alkalmasabb megvédését" határozták el. A műemlékvédelmi munkákra néhány héten belül ki is utalták a szükséges arany forintokat.

1878-ban Budapest Főváros tanácsa határozatot hozott az Óbudán még felszínen látható romok védelmében.
1880-ban megkezdődtek a tudományos feltárások.
1881-re feltárták a polgárvárosi amfiteátrum teljes felületét.
1885-ben az Országos Kiállításon az aquincumi ásatások leleteit is bemutatták.
1888­ban Kuzsinszky Bálint is bekapcsolódott a feltáró munkálatokba, később átvette azok irányítását.
1889­ben nyílt meg az első aquincumi kiállítás a Krempl-malomban.

Kuzsinszky Bálint, az óbudai ásatások vezetője szervezőmunkájának köszönhetően nyílhatott meg 1894­ben az aquincumi romokat bemutató múzeum. Ezt az egykori aquincumi polgárváros területének egy részén, főként az ottani ásatások eredményeire alapozva alakították ki. A helyben kiásott és a fővárosban máshol, főként Óbudán fellelt római kori emlékek egy töredéke a romkertben és a múzeum épületeiben tekinthető meg.

Responsive image
Kausinszky Bálint
(1864-1938)
Magyar régész, ókortörténész, numizmatikus, muzeológus, a Tudományos Akadémia tagja

A XIX-XX. század fordulójának kiemelkedő klasszika-archeológusa, nevéhez fűződik a római kori aquincumi polgárváros 1888 utáni rendszeres régészeti feltárása. Több évtizeden keresztül volt az általa alapított Aquincumi Múzeum és Fővárosi Múzeum igazgatója.

Pályafutásának legkiemelkedőbb eredménye az Óbuda területén található aquincumi polgárváros és a polgári amfiteátrum rendszeres régészeti feltárása volt, amelynek munkálatai 1888-tól haláláig az ő vezetése alatt folytak.

Az 1890-es évektől megjelenő közleményeiben dolgozta fel az ásatások eredményeit, emellett figyelmet fordított a felszínre került leletek védelmére, állagmegóvására és bemutatására is. Szervezőmunkája eredményeként nyílhatott meg 1894-ben az Aquincumi Múzeum és az azt övező romkert.

1894. május 10-én az Aquincumi Múzeum kiállító épülete megnyitja kapuit a nagyközönség előtt. A Millennium idején a múzeumépületet két szárnnyal bővítették ki.

Responsive image
Az Aquincumi Múzeum 1900. körül

A Millenium körüli évtizedekben aztán újra napirendre került a katonaváros területén lépten-nyomon mutatkozó romok gyűjtése, kutatása. Érdekes módon Fehéregyháza, a középkori városelőd, Árpád sírjának akkoriban szenvedélyes vitákat kiváltó kutatása melléktermékeként került sor a római kori emlékek regisztrálására. A nagy mennyiségben felbukkanó római leletek és épületek feltárása természetesen a középkori kutatások szempontjából érdekes területre lokalizálódott és nem a római kor célkitűzései szerint folytak, vagyis éppen az aquincumi canabae peremén zajlottak.

1902­re épült meg a múzeumépület mögötti kőtár.

A szórványosan előkerülő és az esetlegesen begyűjtött emlékekből csupán az első világháború körüli évekre érlelődött tervszerű kutatás. Az indítékot elsősorban a XIX. század második felében megindult óriási epigráfiai adatgyűjtés szolgáltatta, amit Mommsen szervezett.

Egy másik faktorként Rómer Flóris térképező, terepbejáró munkássága említendő. Ő jelölte meg Aquincum helyét a magyar-honi római kori települések közt, súlyt és jelentőséget adva a Budapesten folyó terepmunkáknak. Ugyanilyen alapvető fontosságú két szakfolyóirat megjelenése: az Archaeológiai Értesítőé, majd a Budapest Régiségei című sorozaté, amelyekben rendszeresen közölték és értékelték az Óbudán előkerült római kori emlékeket.

1921-ben Nagy Lajos is bekapcsolódott a munkálatokba. Ő tárta fel  1931-ben a polgárváros tűzoltólaktanyáját, itt találta meg az aquincumi víziorgona maradványait is.
1938-ban, Kuzsinszky Bálint halála után Nagy Lajos vette át a múzeum irányítását.

Responsive image
A katonavárosi amfiteátrum feltárása 1940. körül
(lebontották a némi túlzással ellipszis alakú dombon álló tizenhat házat, a helyükön pedig Szilágyi János és Nagy Tibor felügyelete alatt 1941-re bújt elő az átlagos négy-négy és fél méternyi földréteg alá bújt aréna, melynek helyreállítását jórészt a helyszínen talált kövekből oldották meg)

Responsive image
A katonavárosi amfiteátrum feltárása 1941-ben

Mintegy fél évszázados előzményeket összegezett Kuzsinszky Bálint 1934-ben megjelent "Aquincum, Ausgrabungen und Funde (Budapest)" című munkájában, a lényegében a polgárváros ásatásait ismertető kiállítási vezetőben helyszínrajzot közöl a katonaváros és a polgárváros jelentősebb objektumairól. Már itt negyvenhat lelőhelyet tüntet fel, s most már tudjuk, hogy ezeknek éppen a fele, vagyis huszonhárom helyszín a castrum és a canabae területéről való.

Amikor kb. két évtizeddel később a legióstábor tervszerű kutatása megindult, amelyekhez ez a térkép szolgált támpontul, néhány tévedésnek is forrásává lett. Egészen a legutolsó évekig félrevezette a kutatókat pl. az óbudai temető melletti mérföldkövek lelőhelye.

A négy mérföldkövön az "ab Aqu. II milia passuum" jelölés olvasható. A kb. 3 km-es távolságot a tábor feltételezett nyugati kapujához idomítgatták, sígy próbálták lokalizálni a castrumot. Ma már tudjuk, hogy a III. században az északi kaputól kellett, hogy kimérjék a szóban forgó lépéseket; s légvonalban éppen ide vezet az az út, amelynek rövidebb-hosszabb szakaszai különböző földmunkák során már több alkalommal előkerültek.

Egy másik támpontja volt a kutatásoknak az a feliratos kőemlék, amely viszont kronológiai értéke miatt tűnt igen fontosnak. A felirat olvasata szerint már i. sz. 19-ben épült volna castrum Óbudán, mégpedig valahol az Árpád híd körzetében. Bár a szöveg legújabban új értelmet és korhatározást nyert, az Aquincumban megfordult, vagy itt állomásozó, s a feliratok révén jól ismert csapattestek, elhelyezkedésével kapcsolatban éppen e felirat miatt már sok évtizedes vita folyt, amely mindenképpen gyümölcsözőnek bizonyult.

Aquincum katonai megszállásáról és a koracsászárkori határvédelemről így alakulhatott ki az az általánosan elfogadott kép, miszerint csupán az I. század közepén létesült itt állandó település.

Vespasianus korában épülhetett az első palánktábor egy katonai lovasalakulat részére , és Domitianus alatt az első legióstábor, egyelőre ugyancsak ideiglenes jelleggel, kő és fa konstrukcióval.

A második világháború éveire jutott él az óbudai római kori emlékek feltárása egy olyan jelentős állomáshoz, ami - sajnálatos módon éppen a háború miatt - aztán már csak egy évtizeddel később folytatódhatott.

1941-ben megkezdődhetett a rendszeres kutatás a Hajógyári-szigeten Pannónia Inferior helytartóinak palotája helyén, Szilágyi János vezetésével.

Az ő nevéhez fűződik az objektum eredeti rendeltetésének a felismerése. Ugyancsak Szilágyi János irányításával indult el 1936-ban a canabae déli végében a katonai amphitheatrum feltárása, amely munkákat 1941-ben Nagy Tibor folytatott és fejezett be.

1942-ben jelent meg a Budapest története című monográfia két kötete, amelynek egyes fejezeteit Alföldi András - Nagy Lajos - Nagy Tibor és Szilágyi János irták. E tanulmányok ma is alapvető forrásként szolgálnak.

Harminc év leforgása alatt további négy monográfia és egy tanulmány látott napvilágot, az újabb eredményekkel bővítve az 1942-ben rögzített és sajnálatos módon csupán magyarul közzétett kötetet.

A XIX. század végén a gyáriparosodás felfutásának estek áldozatul Óbudán az aquincumi tábornak és katonavárosnak, valamint a polgárvárosnak addig még a felszínen látható romjai. A római kori épületmaradványok a XX. század első felére Óbudáról már teljesen eltűntek, ezért a második világháború után több éves, tervszerű kampánynak kellett indulnia ahhoz, hogy a II. adiutrix legio táborát lokalizálni lehessen.

Az alaprajz tisztázására az 1950-es években kerülhetett első ízben tervszerű kísérlet. A második világháború pusztításai után ugyanis megindult Óbuda újjáépítésének tervezése, s az elképzelések szerint az új városrendezéssel a római, illetve középkori romegyüttes is fontos szerepet kapott volna.

Szilágyi János irányításával 1950-68-ban, majd Nagy Tibor vezetésével 1969-72-ben folytak a római kori erődrendszer régészeti munkái: a sűrűn beépített Óbuda lakóépületei gátolták azonban a nagyobb lélegzetű feltárást. A kutatóknak csupán azt sikerült megállapítaniuk, hogy a tábort többször is átépítették, s később át is helyezték.

Az időközben megváltozott gazdasági helyzet miatt Óbuda újjáépítése húsz évig szünetelt. Az 1960-as években viszont nagyobb mérvű régészeti kutatás folyt az aquincumi legiós tábor körzetében, mint az idézett két évszázad leforgása alatt összesen: lebontották Óbuda történelmi jelentőségű, de már teljesen korszerűtlenné vált belvárosát, hogy helyére modern lakónegyedet létesítsenek. E terület pontosan a római castrum és a canabae helyével azonos.

Budapest római kori hagyatékának kutatásakor a legfontosabb feladat mindenkor a legiós tábor helyének meghatározása volt, mert az I-IV. századi római kori castrum körül létesült a katonaváros, a táborkapuból kifutó utak mellé települtek az iparos telepek, a temetők s ugyanezen utakra fűződnek a villák és majorságok.

Az 1973-75. évi feltárások során a legióstábort szegélyező canabae, vagyis katonaváros településrendszeréhez fontos adatokat szolgáltattak a Búvár utca - Szentendrei út - Folyamőr utca háromszögében előkerült épületcsoportok, temetők. Talán legjelentősebb egy módosan kialakított középület Fortuna-szoborral. Ehhez az épülethez tartozhatott egy fürdőház geometrikus mozaikokkal. Szomszédságában figurális és geometrikus mozaikokkal, stukkókkal, falfestménnyel díszitett épületszárnyat tártak fel.

A katonaváros keleti oldalának településrendszeréhez is néhány újabb megfigyelés szolgált: érdekes módon, a Duna partján az ellenség felőli oldalon kerültek elő a legmonumentálisabb középületek a III-IV. századból. A canabae déli oldalán is több épületkomplexum feltárására került sor a Kiscelli utcától délre, a Fényes A. utca - Perc utca - Tanuló utca - Lajos utca - Árpád fejedelem utca közti területen.

Az aquincum katonaváros temetőinek feltárása ezután szünet nélkül tartott: az I. illetve a II. századi sírmező bontása a Benedek Elek utcában korábbi évek feltárási munkáihoz kapcsolódva tervszerűen haladt tovább a katonaváros ÉNy-i oldalán.

A katonaváros déli oldalán a későcsászárkori erőd közvetlen közelében tisztázódott a késő IV. századi temető északi határvonala (Kiscelli u. - Calvin köz - Fényes A. u. ). Fontos eredmény, hogy ugyanitt (a Fényes Adolf utca és Kiscelli utca sarkán) a későcsászárkori patkó alakú tornyokkal készült táborkapu mellett, a sírmező 5 karéjos temetőkápolnája is feltárásra került (korábbi, II-III. sz-i elbontott lakóépületek helyén).

Későcsászárkori sírok szegélyezték a Harrer Pál utcában (az Akác köztől északra) a II. századi castrum ÉK-i sarkát és az innen északra haladó utat. De ugyancsak összefüggő sírcsoport került elő a Búvár utcában a IV. század elejéig még használatban lévő lakóházak helyén is.

Az ásatások során a város történetének alakulása szempontjából végeredményben nyolc lényeges építési periódust sikerült szétválasztani a legióstábor területén és a hozzá csatlakozó canabaeban. A legtöbbet a Hadrianus korában épült kőtáborról tudunk, s ennek a Severus-kori átépítésekor létrejött állapota rekonstruálható a legegyértelműbben.

Teljesen új eredménynek mondható a későrómai erőd rendszere, speciális karéjos falszakaszaival, patkó alakú bástyáival s az erődhöz tartozó nagy raktárházakkal.

2020. május végén a Bécsi út mentén egy megelőző feltárás során bukkantak rá az aquincumi katonaváros nyugati temetőjére, amelyben találtak egy feltáratlan kősírládát is.

Ez azt jelenti, hogy egészen mostanáig a mészkőtáblákkal kibélelt sírgödörhöz és annak tartalmához mintegy 1700 éven keresztül senki sem nyúlt hozzá, sírrablók tevékenységére utaló jeleket a feltárást vezető Vámos Péter régész nem talált. A sír felnyitásához először az azt lezáró fedelet kellett elmozdítani, ami nem egy egyszerű mutatvány: öt férfi csákánnyal dolgozott azon, hogy a legalább 200 kilós tömböt lelökjék a sírról. Miután ez sikerült, vastag iszapréteget kellett eltávolítani a szarkofág belsejéből - az évek során az eső, a talajvíz hordta be ide az üledékét. Végül előkerült egy egészen egyben maradt késő római kori csontváz is, igaz a koponya kicsit elcsúszott, lejjebb a test mellé, valószínűleg a talajvíz mozgása miatt. Egyéb leleteket is találtak a ládában: a csontváz ujján egy gyűrűt, a kulcscsontnál egy klasszikus ókori fibulát, vagyis egy bronz, hagymafejes ruhakapcsot, lábánál egy csatot, egy pohár és egy üvegpalack töredékét, illetve egy szerves maradványt is, amely valószínűleg egy fatábla része lehetett. Elképzelhető, hogy a fatábla egy festett szemfedélből maradt vissza, ami akár egy nem túl jól sikerült múmiatemetkezésre is utalhat, de ezt majd a restaurátorok dolga lesz kideríteni.

A sírládába egy viszonylag fiatal férfit temethettek el, az illető valószínűleg kevésbé volt módos ember. A római kori Aquincum központja a mai Flórián téren lévő katonai tábor volt, ahol 6000 legionárius állomásozott. A tábor körül pedig gyűrűszerűen kialakult egy katonaváros, ahol a katonák hozzátartozói, iparosok, kereskedők és rengeteg, az adminisztrációban részt vevő hivatalnok élt.


Budapest nagyobb római emlékei


AJÁNLÓ

Buda római emlékei

Aquincum

Az I. század végén alakulhatott ki a mai Óbuda központjától körülbelül 2 kilométerre északra, a jelenlegi Szentendrei út (139. szám) mentén a római kori polgárváros. A város a II-III. században élte virágkorát, ekkor 14 ezer lakója lehetett. A IV. század végével hanyatlásnak indult és valószínűleg az V. század elején vált lakhatatlanná, amikor a rómaiak a hunokkal történő megegyezés értelmében kiürítették Kelet-Pannóniát.

Aquincum római katonai tábor és polgári település volt a mai Budapest (óbudai) területén. A rómaiak az első század második felében foglalták el a Dunántúlt. Budapest területének írásos történelme a római helyőrséggel, Aquincummal kezdődik, amelyet 89 körül alapítottak a Duna jobb partján, egy kelta település közelében. Aquincum 106-tól az 300-as évek végéig Alsó-Pannónia központja volt.

A középkor folyamán a romba dőlt épületek anyagát részben felhasználták, majd az idővel betemetődött maradványok feledésbe merültek.

1778-ban egy óbudai sváb szőlősgazda római padlófűtés (hypocaustum) maradványaira talált munka közben. A leletet Schönvisner István azonosította Aquincum városával. A régészeti ásatások 1880-ban, Rómer Flóris irányításával indultak meg; napjainkig a polgárvárosnak körülbelül negyedrészét sikerült feltárni.

Responsive image
Romok a XIX. század végén, a mai Szentendrei út alatti területen

A 380-420 méteres területet fal vette körül, amit 90 méterenként bástyák erősítettek. A négy égtáj felé emeletes városkapuk nyíltak. A védőműrendszerhez kettős sáncárkok tartoztak. A várost az északi és déli kapuk között már korábban kiépített vízvezeték szelte ketté. A városias település utcái egymást merőlegesen metszették. A lakóházak túlnyomó többsége földszintes lehetett, ám nagyobbik részük összkomfortos volt, vízvezetékkel, csatornával és padlófűtéssel. A helyiségek falát üreges téglákkal bélelték ki, így a meleg levegő az alagsorból az emeletre is felszállt. A vízfogyasztást a belépő vezeték csapjára szerelt mérővel állapították meg.

A korszak lakáskultúrájának magas színvonalára utalnak az egykor üvegezett ablakok. Aquincumban is gyártottak síküveget, amit az ablak vaskeretéhez habarccsal rögzítettek. A mesterséges világítást általában olajmécsessel oldották meg, de a módosabb lakásokban körmécses és kandeláber is előfordult.

A lakószobákat falfestmény, olykor mozaikpadló is díszítette. Az eddig feltárt középületek közül elsősorban a közfürdők és a Mithrasz-szentélyek érdemelnek figyelmet.

A romkert kapuján belépve egy római kori út vezet a múzeum irányába. Az úttest helyenként még megmaradt eredeti kőburkolata a kocsikerekek nyomait őrzi. Jobb kéz felől a kapitóliumi szentély állt a II. században. Mellé a III. században a császárkultusz templomát emelték. Balról a városi közigazgatás épületegyüttese helyezkedett el: a curia (ahol a városi vezető testület ülésezett), illetve a basilica (törvényszék).

Bővebben lásd: Aquincum

Responsive image
Aquincum romterülete napjainkban (kép: Google Maps)

 

Aquincum tabernae (bevásárló utca)

A tabernae egy fedett résszel ellátott, viszonylag széles bevásárló utca volt, amely a mai Szentendrei úttal párhuzamosan futott.

Responsive image
A tabernae látványrajza

Responsive image

A II. században, ettől kijjebb, a Szentendrei út felé is egykori építkezés nyomai láthatók. Itt ún. küszöbköveket találtak a régészek, amelyek vájataiban anno fakapukat tologattak az üzlet éjszakai bezárása végett. Itt néhány helyen a záróretesz maradványait is felfedezték. A valamikori épületek maradványai és annak beosztása sajnos azért nem vizsgálhatók, mert jelenleg a Szentendrei út húzódik fölöttük.

Az üzletek portékáiról néhány lelet tanúskodik (amelyek nagy része eltűnt vagy megsemmisült a XIX. századi feltárások alatt); ezek között számtalan edényt találtak meg. Feltételezések szerint itt is volt thermopolium, azaz kifőzde. Lehetett még pénzváltó is, amelynek megtalálták a feliratos oltárkövét. A pénzváltót egy felszabadított rabszolga vezette, aki valószínűsíthetően az egykori gazdája tevékenységét folytatta. Üzletének sikerét mutatja, hogy jövedelméből oltárkövet tudott készíttetni. Mint a mai piacok esetében, így valószínűleg itt is működött pékség, borárus, bőr- illetve kézműves bolt, hal- és húsárus, zöldséges.

Responsive image
A tabernae elhelyezkedési vonala a mai romokra vetítve (pirossal), valamint a fórum és a közfürdő helyei (zöld és kék vonal)

A bevásárló utca északi végében volt a fórum, az északi vég keleti oldalán pedig a közfürdő.

 

Római táborváros (Aquincum-canabae)

Aquincum-canabae a mai Budapest területén az ókori római aquincumi légiótábor körüli katonai területen létesült városias, de városi joggal nem rendelkező település, "táborváros", latinul canabae volt. 140 hektáron feküdt, a mai Bogdáni út, Hévízi út, Bécsi út és Nagyszombat utca által határolt területen. Kelet felől a Duna, nyugatról a tábor mögötti dombvonulat, északon a Rádl-árok és az Arany-hegyi-patak, délen pedig egy árok határolta.

A település utcarendszere a táborból kivezető illetve a táborfalakat kívülről körülvevő kísérőutak határozták meg. A mellékutak kezdetben kuszák voltak, de a II. század elejétől kezdve egyre rendezettebb képet mutattak.

A canabae délnyugati részén ipari műhelyek voltak. Ezek egy része építőanyagot (téglát, burkolatokat), kerámiát (házi- és luxuskerámiát egyaránt, mécseseket) műhely volt, amik a mai Bécsi út 120-126. szám alatt kerültek elő. De dolgoztak itt üvegfúvók, pékek, kovácsok és egyéb mesteremberek is.

A tábortól délre helyezkedett el a fórum, azaz a canabae piactere, ami 120x180 méteres volt. A keleti részben volt a kikötő és a kikötői raktárak. A városrész főútja, ami itt haladt keresztül, a határerődöket egymással egybekötő limesút volt. Erre a főútra csatlakoztak derékszögben a mellékutak, így ez a városrész viszonylag rendezettebb képet mutatott. A negyedben fürdők, vendégfogadók, szentélyek maradványai kerültek elő, amiket a Táborvárosi Múzeum mutat be, és itt volt az amfiteátrum is.

A canabae északnyugati része kiterjedt szentélykörzet lehetett. A táborból északnak, Brigetio felé kivezető úttól keletre mozaikkal, freskóval, szobrokkal gazdagon díszített lakóházakból álló negyed állt, aminek egyik épülete a Hercules-villa. Itt magas rangú hivatalnokok lakhattak. A táborváros északkeleti részén, a Duna partján többemeletes, palotaszerű középületek álltak.

A település kiépülése Caracalla idejéig lassan és szervezetlenül zajlott, ekkor azonban, valószínűleg a császári látogatások miatt, az építkezések jelentősen felgyorsultak, annyira, hogy az épületek díszesség és monumentalitás tekintetében túlszárnyalták az Aquincum-polgárváros épületeit. A canabae-ban volt a helytartó székhelye is, és a III. század közepétől ideköltöztek a légió parancsnokai és az irodák hivatalnokai, és a közigazgatási intézmények is ide kerültek.

A késő római korban, amikor megnőtt a barbár támadások veszélye, ezt, a gazdagabb északi városrészt hagyta el először a lakosság. A IV. század első felében a felhagyott negyedben megjelentek a temetők (cella trichora), a népvándorlás korabeli népek pedig beköltöztek a romok közé.

Responsive image
Aquincum

Responsive image
Aquincum és a légiótábor kiterjedése és kapcsolata (kép: Aquincum Múzeum)

A IV. század közepétől aztán teljesen új koncepció érvényesült a stratégiában. A polgári lakosság biztonságosabb elhelyezkedése érdekében monumentális falakkal új erődöt emeltek a Duna-parton, s az épületeket közvetlenül az erődfalhoz támasztották, - ami a korábban érvényben lévő szabályok szerint elképzelhetetlen lett volna. A kikötő és az ide befutó utak adják ennek az új településnek a magját. A IV. században emelt erőd tehát újra közvetlenül
a Duna-partra került, (a Plavius-kori alaptábor helyére) cölöphíd kötötte össze a bal-parti erőd, Trans-Aquincum bejáratával.

Az utolsó római kori erődöt veszik birtokukba a népvándorlás idején érkező különböző népcsoportok, sőt még a honfoglaló magyarság is.

A IV. századi erőd romjai még a XVI-XVII. századi városképeken és metszeteken is felismerhetők, sőt némely ponton egykori funkciójuk szerint azonosíthatók. Kiragadott példaként említjük az aquincumi vízvezeték több km hosszú falvonulatát, amelynek a középkorban oklevelek tanúsága szerint határjelző szerepe volt. Az emeletnyi magas boltíves építményt az újkori metszeteken is eredeti magasságban ábrázolták,1894-ben Gömöri Havas Sándor az ún. Mária-kőtől délre még 72 pillért tárt fel - különböző csoportokban, tehát nem folyamatos falazatként. Viszont 1923-ban az aquaeductus romjainak első műemléki felmérésekor ezekből már egyetlen egy sem volt látható. A XIX. század utolsó éveiben a helyiérdekű vasút szentendrei vonalának elkészülte után már alig tucatnyi, felismerhetetlen falcsonk maradt a felszínen.

 

A légiótábor parancsnoki épületének díszkapuja

A Flórián téri bevásárlóközpont alatti terület

Az 1973-as év több szempontból is szerencsétlen év volt Aquincum történetében. Az egyik - nagy felháborodást keltő - eset a legiotábor parancsnoki épületéhez csatlakozó díszkapuzat "felrobbantása" volt, a Flórián Üzletközpont építése során, 1973 nyarán. Az alapozási munkálatok során ugyanis váratlanul igen vastag falazatra bukkantak az Aquincumi Múzeum régészei. Egy gyors feltárást követően kiderült, hogy a régóta keresett aquincumi legiotábornak éppen a parancsnoki épületéhez tartozó díszkapu, a tetrapylon alapfalait találták meg. Ez volt a tábor origoja, a nullát jelző kilométerkő, innen számították ugyanis a szomszédos települések távolságát is.

Az 1973-as ásatási fotón a falakon belül az itt derékszögben összefutó fő szennyvízcsatornák is látszanak. Ezen kapuzat ismeretében és az itt előkerült központi parancsnoki épület felmérését követően kaptak értelmet a korábban előkerült apróbb részletek, s lehetett kiszerkeszteni a legiótábor alapját. Az Üzletközpont terveinek átszabására azonban nem volt lehetőség, a falak többségét elbontották és amit a markoló nem bírt, azt robbantották. Csupán egy kisebb, meghagyott falsarok tanúskodik az építményről, ez ma is látható a boltban, helyreállítva és magyarázó rajzzal, szöveggel ellátva.

Responsive image
A kép nyugat felől készült, háttérben a busz a Szentendrei úton fut, a hatalmas gödör pedig a Flórián áruház alapozási gödre
(BTM Aquincumi Múzeum, Fotótár)

A felüljáró akkor még nem készült el. A felüljáró építését megelőzte a katonai fürdő feltárása 1979-84 között (a felüljáró építésével részben egyszerre zajlott az ásatás), a Fürdőmúzeumot 1985. novemberében adták át. A felüljáró 1973-ban még nem volt kész.

Responsive image
Az aquincumi legiotábor kontúrja a mai városképre vetítve
(BTM Aquincumi Múzeum)

Mérete közel 800x800 méter, amelyre szükség is volt, hiszen 6000 katona állomásozott benne évszázadokig.

Responsive image
Hajnóczi Gyula építész/régész rekonstrukciós rajza a tábor központi épületéhez csatlakozó parancsnoki épület díszkapujáról
(lásd fentebb a legiotábor kontúrján lévő ábrázolást)

 

A légiótábor déli kapuja

III. kerület, Árpád híd melletti terület

A zöld területen, alapfalként bemutatott kéttornyú kapuépítményt a táborfal egy szakaszával a II. században emelték. A kapun átvezető, észak-déli irányú főút két oldalát oszlopsorok, tisztiházak, kaszárnyák és boltok szegélyezték. Folytatásában, a Vörösvári út északi oldalán egy tisztiház alapfalai is láthatók.

Responsive image
A római légiótábor déli kapujának rekonstrukciós rajza (kép: Németh Ádám)

 

A légiótábor keleti kapuja

III. kerület, Kórház utca 7.

A légiótábornak a Dunára, vagyis az ellenség felé néző oldalán volt a tulajdonképpeni főkapuja. A via praetoria innen vezetett a táborközpontba, a principia épületéhez. A porta praetoria ma ismert formájában a III. század második felében épült.

Responsive image
A kapu 3D-s modellje (kép: Németh Ádám)

Responsive image
A kapuról készült elméleti rajz

A háromnyílású kapuépítményt kétoldalt egy-egy emeletes, köralapozású, nyolcszögletű torony fogta közre. A boltozott átjárók közül a középső a kocsiforgalom, a két szélső a gyalogosok számára készült. Az északi átjáró boltívét a megmaradt faragott kövek alapján rekonstruálták s alakos zárókövét is visszaépítették. A kivezető kocsiút közepén mészkőlapokkal fedett szennyvízcsatorna vezetett a Duna felé. A porta praetoria felől lehetett megközelíteni a Dunán átvezető hidat, amely a legiótábor és a pesti oldalon levő Transaquincum nevû hídfőállás között teremtett összeköttetést.

Responsive image
A római légiótábor keleti kapuja a lakótelep épületei között (kép: Google 3D)

 

Nagyfürdő (Thermae Maiores)

III. kerület, Árpád híd alatti terület

Aquincum első régészeti feltárásán 1778-ban a légiótábor közfürdőjének egy terme került napvilágra. A kutatást vezető Schönvisner István eredményeit még a feltárás évében "De Ruderibus Caldariique Romani" címen közölte.

A fürdőrészt rövidesen a feltárás után védőépületben mutatták be a nagyközönségnek. Az aquincumi légió fürdőjét ma már csaknem teljes mértékben ismerjük. A tábor két főútjának kereszteződésében állott a monumentális, 120x140 m-es épület. Főbejáratai is e főutcákról nyíltak.

Az épületet a II. században emelték, majd többször átépítették. Latin elnevezését is egy Kr.u. 268-ból származó újjáépítési feliratról ismerjük. Tornacsarnok (palaestra), hideg, langyos és forróvizű medencék, fürdőkádak, izzasztókamra és tágas, padlófűtéssel ellátott termek szolgálták a katonák felfrissülését. Itt bűséges lehetõségük nyílt a testgyakorlásra, és a tisztálkodásra.

A Thermae Maiores romjai az aluljáróból nyíló Fürdő Múzeumban tekinthetők meg.

 

Helytartói palota

A katonaváros fejlődéséhez nagymértékben hozzájárult, hogy 106-tól, a tartomány kettéosztásától kezdve Aquincum az újonnan létesített Pannonia Inferior fővárosa, a helytartó, a legatus Augusti székhelye volt. Megépült a mai Hajógyári szigeten a helytartói palota, mely a canabae északkeleti csücskében, a barbaricummal közvetlenül szemben, már elhelyezésével is Róma hatalmát és monumentalitását hivatott demonstrálni. A helytartó falfestményekkel és mozaikpadlókkal díszített palotáját a mai Hajógyári szigeten tárták fel, majd a visszatemetett romok fölött egészen a 90-es évek kezdetéig a hajógyár működött.

A fallal övezett palota magába foglalta a császári legatus (helytartó) lakhelyét, a reprezentációs termeket, a gazdasági helyiségeket és a raktárakat. A palota a canabae keleti szélén, a Kis-Duna túlsó partján emelkedik, s valószínűleg híd kötötte össze a szárazfölddel, a mai Óbudával. A feltárások során három fő építési periódust figyeltek meg.

A legkorábbi épületek a II. század elejéről származnak, amikor a későbbi császár, Hadrianus volt Alsó Pannonia első helytartója. A legnagyobb építkezések a II. század végén és a III. században folytak. A III. század utolsó harmadában, a Duna vízállásának megemelkedése miatt, a palotát kénytelenek voltak elhagyni.

Responsive image
A palota rekonstrukciós képe

A keleti szárnyon helyezkedtek el a reprezentációs helyiségek, középen a fogadóteremmel, melynek két oldalán szimmetrikus elrendezésben követték egymást a padlófűtéssel ellátott helyiségek. Ezen az oldalon állt a 75 m. széles, porticusos palota főhomlokzata, amelynek első emeletén egy oszlopos folyosó futott. E homlokzat saroktornyai a belső kikötőre néztek. A palota északi traktusában voltak a lakószobák és egy fürdőlétesítmény víztoronnyal. A déli traktusban voltak a kiszolgáló helyiségek és a raktárak.

A belső udvar közepén volt a császárkultusz szentélye. Innen került napvilágra az a töredékes császárszobor, mely ma az Aquincumi Múzeum állandó kiállításán látható, valamint az udvar déli oldalán elhelyezkedő másik szentélyből a helytartók által állított oltárkövek. A helytartói palota pompáját nem csupán a nagyvonalú építészeti koncepciója mutatja, hanem a belső kiképzés luxusa is. Nem csak a fogadótermek voltak díszes mozaikpadozattal díszítve, hanem a helytartói lakosztály illemhelye is.

A változatos falfestményekkel díszített falak belmagasságát az ásatási megfigyelések alapján 3,5 - 4 méterre rekonstruálták. A belső udvar építészeti képéhez tartozott egy vízköpő delfinnel ellátott kút és egy márvány kratér is. A kút rekonstruált, működő másolata az Aquincumi rommezőn, a kratér kiegészített másolata valamint a helytartói palota helyiségeiből kiemelt mozaikok az Aquincumi Múzeum kiállításán láthatók.

A Helytartói palota mellett találták meg az ún. aquincumi orgonát, amely egyedi régészeti lelet. A világon nincs még egy olyan római korból származó orgona, amelyből ennyi alkatrész megmaradt. Ez egy kis hordozható orgona, melyről még ma sem egyértelműen bizonyított, hogy víziorgona lenne. A 1930-as években a leletekből megszólaltatható rekonstrukciót építettek, amit ünnepi alkalmakkor megszólaltatnak.

 

Vízvezeték (Aquaductus)

III. kerület, Szentendrei út

Helyreállított szakasza a Szentendrei út elválasztó sávjában található. Az aquincumi építészeti alkotások között a legkiemelkedőbb műszaki emlék a pillérekre épült vízvezetékrendszer. A boltívek tetején futó agyagcső a II. századtól szállította a vizet a Római fürdő Erdei strandján fakadó forráscsoporttól a katonai amfiteátrumig. A maradványok feltárására és az építmény két szakaszának rekonstrukciójára 1974-1979 között került sor.

Az aquincumi vízvezeték több kilométer hosszú falvonulata a középkorban - oklevelek tanúsága szerint - határjelző szerepet töltött be. Az emeletnyi magas boltíves építményt az újkori metszeteken is eredeti magasságban ábrázolták,1894-ben Gömöri Havas Sándor az ún. Mária-kőtől délre még 72 pillért tárt fel - különböző csoportokban, tehát nem folyamatos falazatként. Viszont 1923-ban az aquaeductus romjainak első műemléki felmérésekor ezekből már egyetlen egy sem volt látható. A XIX. század utolsó éveiben a helyiérdekű vasút szentendrei vonalának elkészülte után már alig tucatnyi, felismerhetetlen falcsonk maradt a felszínen.

Responsive image
A római vízvezeték 3D-s képe (kép: Google Maps)

Responsive image
A légiótábort és Aquincumot összekötő vízvezeték

Katonavárosi amfiteátrum

Antonius Pius császár idejében, a II. század közepén, a legio II. Adiutrix építtette fel a római birodalom hetedik legnagyobb amfiteátrumát. Ovális arénája (89,6 m x 66,1 m) a római Colosseuménál is nagyobb. A kő és föld konstrukciójú körszínházban egyszerre 10-12.000 néző élvezhette a gladiátor- és állatviadalokat, előadásokat. Az eredetileg mélyedésbe épített, csatornákkal is ellátott amfiteátrum vízicsaták rendezésére is alkalmas volt.

Az amfiteátrum 12-13 méter magas külső körfalát 24 támpillér erősítette. Az aréna körül futó belső fal magassága eredetileg négy méter volt, hogy megfelelő védelmet biztosítson a nézőknek a vadállatokkal szemben. A IV. században az aréna bejáratait befalazták, és egy erődítményt építettek belőle.

1925-ben, fedezték fel a romokat, viszonylag későn, mert miután felfedezték a másik aquincumi amfiteátrumot, senki se gondolta volna, hogy a városban két körszínház is működött. A feltárásokat követően a műemléki helyreállítás az 1940-es évek elején készült el.

Responsive image
A katonavárosi amfiteátrum maradványainak 3D-s képe (kép: Google Maps)

Bővebben: Katonavárosi amfiteátrum

 

Polgárvárosi amfiteátrum

Az északi városfal közelében, a II. század közepén épült fel a polgárvárosi Amfiteátrum. Alaprajza majdnem kör alakú, arénája 53,5 m x 45,5 méter.

6-7000 ember számára készült lelátója hozzávetőleg 15 méter széles volt. Külső zárófalát támpillérekkel erősítették meg. A porondot nagyjából három méter magas kőfal vette körül. Az ülőhelyekként szolgáló kőtömbökön néhol megmaradtak az egykori tulajdonosok nevei, köztük női nevek is.

Az amfiteátrumban különféle sportversenyeket és állathajszákkal vegyes gladiátorküzdelmeket rendeztek. Mivel ennek az épületnek volt a városban a legnagyobb befogadóképessége, komolyabb jelentőségű közügyekhez is használták. Itt tartották a politikai gyűléseket, a városi ünnepségeket, a császár látogatása alkalmával sorra kerülő beszédeket.

Az amfiteátrum mellett emelkedett a gladiátorlaktanya, ahol a népszerű küzdelmek bajvívóit képezték ki és gyakorlatoztatták. Kőkerítéssel határolt udvarát és a térség közepén álló tornyát ma föld fedi.

Responsive image
A polgárvárosi amfiteátrum maradványainak 3D-s képe (kép: Google Maps)

Bővebben: Polgárvárosi amfiteátrum

 

Hercules-villa

A III. kerületben lépten-nyomon római emlékekkel találkozhatunk. A római időkben a Duna óbudai oldalán díszes paloták, fürdők, szentélyek és gazdag lakóházak sorakoztak a helytartói palotával szemközt, az egykori katonaváros északkeleti és északi sávjában. Itt voltak a magas rangú tisztviselők lakóházai is, ezek egyike a Meggyfa utcában található ún. Hercules-villa.

Az épület központi magja a 2. század első felében épülhetett. A 3. század elején, amikor valószínűleg a hivatalos reprezentáció nagy része is átkerült a katonaváros “tiszti házaiba”, az épületet kibővítették, padlófűtéssel látták el, a padlókat mozaikkal burkolták. Három egymásba nyíló lakószobában a mozaikpadlók egy része beszakadt a szobák alatt húzódó fűtőcsatornába. A két délebbi helyiségben csak a helyi, pannoniai műhelyben készült geometrikus díszítésű keretmotívum részletei maradtak meg, a harmadikban viszont épen maradt a középmező (embléma) nagyobbik fele, amely Héraklész és Nesszosz kentaur párviadalát ábrázolja. Ez az embléma valószínűleg egy alexandriai mozaikműhely alkotása, és nem csak Aquincumban, de egész Pannoniában eddig az egyetlen import darab. A tablinum padlója vidám, mámoros dionysosi thiasost jelenített meg, az épen maradt részleten Amor kínálja szőlőfürttel a felé tartó nősténytigrist. A különálló fürdőépületet itt is mozaikkal ékesítették. Majdnem épen maradt meg az apodyteriumot burkoló mozaik, amely ökölvívó párt ábrázol, a győztes, izmait megfeszítve, diadalmas testtartással áll, míg kiütött ellenfele vérző fejjel már földre rogyott.

A falakat freskók díszítették. Néhány jellemző motívum rekonstrukciója a tablinum védőépületében ma is megidézi a múltat. Az ókori mozaik és freskómaradványok nem csak megcsodálhatók, de nyaranta foglalkozások keretében el is sajátíthatók a mozaik és freskókészítés alapjai.

 

Ókeresztény sírkápolna (Cella Trichora)

A IV-V. századból származó ókeresztény sírkápolna, a Cella Trichora, az egyik legrégebbi, kereszténységgel kapcsolatos építmény a főváros területén.

A maradványok jól mutatják az ókeresztény építészetben gyakori, háromkaréjos terű kis kápolna jellegét. Az kápolnában a három karéj tulajdonképpen az épület fülkéje volt. A fülkék teljesen külön állnak, az épület mégis tökéletes egységet képezett. A kápolna három karéja a Szentháromságot jelképezi: az Atyát, a Fiút és a Szentlelket. Még egy további jelképrendszert is felfedezhetünk a Cella Trichorában: a három ív a hitet, a reményt és a szeretetet is jelképezi. S ez a három isteni erény is olyan szorosan fonódik egymásba, mint ezek az ívek.

Responsive image
A sírkápolna látványterve (kép: Németh Ádám)

Ma a Körte és a Raktár utcák kereszteződésében látogathatóak az ókeresztény sírkápolna maradványai.

Bővebben: Ókeresztény sírkápolna

 

Albertfalva

Budapest területén a kelta-eraviscus törzs lakott, központi településük a Gellérthegy déli lejtőjén húzódott. Az I. század első felében a római kormányzat politikai megfontolásból az eraviscusok egyik részét a mai Óbudára, másik részét az albertfalvi síkságra telepítette. A telep római kori nevét nem ismerjük.

A római korban Albertfalva területe Aquincum és Nagytétény (Campona) között, mint a Birodalom pannoniai határszakaszának egyik fontos tábora, jelentős stratégiai szerepet töltött be. A budai szakaszt a 90-es évekig három lovasalakulat őrízte (Óbudán, a Bem téren és Albertfalván állomásoztak). Az albertfalvi síkságon a kr.u. I. század közepén épült először katonai tábor.

Responsive image
Albertfalva római erődjének látványterve (kép: Németh Ádám)

Az albertfalvi segédcsapat (auxiliaris) tábor 500 főből álló lovasegység tartózkodására volt alkalmas. Palánktábor volt, tornyokkal és kettős sáncárokkal látták el. A Duna pesti oldalán élő szarmaták támadásai miatt a tábor többször elpusztult, ám mindig újraépült. Az eredetileg föld-fa szerkezetű tábort 106 után, Traianus alatt kőtáborrá alakították át és területét magnagyobbították, mert egy lovasezred került ide.

Az új tábor területe 190 x 210 méter volt. 178-ban az épületek ismét megrongálódtak, de a 2. század végén még helyreállították őket. A 259-260-as években egy nagyobb barbár betörés során a tábor és környéke leégett. Többé nem is épült újjá.

Az albertfalvi auxiliaris tábor körüli lakótelep (vicus) 720.000 négyzetméternyi területet foglal el. Aquincum után ez a legnagyobb összefüggő római település Budapest területén. Az 1. században vályogfalas házakban, lakógödrökben, gerendavázas épületekben laktak.

A tábortól nyugatra az u.n. HILARUS mester nevéhez köthető fazekasműhelyt, ipari műhelyeket tártak fel, (tímár, fémfeldolgozó műhelyek) gazdasági jellegű épületrészek és egy útállomás maradványaival együtt. A tábortól délre, légfűtéses, több helyiséges, középfolyosóval ellátott tornácos lakóépületek álltak. A lovasság az albertfalvi tábor és telep mellé temetkezett. Faragott sírköveket, szobrokat is ismerünk Albertfalváról. Az albertfalvi tábor és település maradványait helyenként részleges falkonzerválással látták el, - de itt műemléki helyreállításra még nem került sor.

Responsive image


AJÁNLÓ

Pest római emlékei

Trans-aquincum

Transaquincum az aquincumi légiós táborral szemben, a Duna bal partján fekvő úgynevezett ellenerőd volt a Rákos-patak torkolatánál, a mai Dagály-fürdő területén.

Az 1815-ös ásatások alapján nagyjából ismert a mérete és az alaprajza. Eszerint az erőd oldalfalának hossza 76x78 méter, vastagsága kb. 2 méter volt és árok vette körül.

Belül három oldala mentén oszlopsor (portikusz) nyomai voltak láthatóak, amikből arra lehet következtetni, hogy a falak tövében azok védelmében épített építmények álltak ott. Feltárták egy kisméretű fürdő maradványait is.

A transaquincumi erőd feladata a római kori Duna-híd barbaricumi hídfőjének védelme volt. Romjai között egy földgömbön álló Victoria szobra került elő. Az erődöt valószínűleg a II. században építették és a IV. századig használták.

 

Contra-Aquincum

Contra-Aquincum római kori erőd, a pannóniai limes egyik fontos állomása. A II. század elején épült, majd a III. század végén alapjaitól átépítették. Jelentőségét szokatlanul vastag falai, az eraviszkusz "főváros" ellenőrzése, valamint egy ősi kereskedelmi révátkelő felügyelete adja. Contra-Aquincum antik neve feltehetően Pesszion (Πέσσιον). Maradványai Budapest V. kerületében, a Március 15. téren találhatók, nem messze az Erzsébet hídtól.

260-ban szarmata-roxolán hadak támadtak a Birodalomra. Kifosztották Pannóniát, s a dúlás nem csak a limes erődítményeit, de a beljebb fekvő városokat sem kímélte. Gorsiumot ekkor a földdel tették egyenlővé. Diocletianus császár (284-305) nagyszabású hadseregreformot hajtott végre, újragondolva a duna-menti limes erődrendszerét is. Három jelentős bázist erősíttetett meg: Bononiát, Lugiot és Aquincumot, mindegyikhez balparti, megfelelően megerősített ellenerődöt társítva.

A Codex Iustinianus említi, hogy a császári udvar 293. szeptember 10-től 294. augusztus 20-ig Sirmiumban tartózkodott. Ezen időszak alatt a császár látogatást tett Aquincumban, s személyesen felügyelte a balparti ellenerőd építési munkálatait. Feltehetően ez késztette a katonákat, hogy mihamarabb, lehetőleg még a császár itt tartózkodása alatt befejezzék a építkezést.

Ennek érdekében külön téglagyárat működtettek a helyszínen, mely CAIOT feliratú téglákat készített; illetve a külső falazásnál a már nem használt temetők nem is olyan régi síremlékeit tömegesen használták fel (itt került elő a város legrégebbi, II. századi síremléke).

Az építkezés befejezése jelentős esemény lehetett, mert még emlékérmet is kiadtak, Victoriae Sarmaticae felirattal. Ekkortól gyakrabban látogattak császárok Aquincumba. I. Valentinianus (364-375) 375-ben tartózkodott itt. Frigeridus dux (374-375) ezekben az években sorban emel kis erődöket a limes mentén, a régebbieket átépítteti, megerősíti. Táboruk rendkívüli erősségét jelzi, hogy itt csak kisebb belső építkezések folytak, a falakat nem kellett javítani.

Responsive image
Contra-Aquincum rekonstrukciós rajza
(Hajnóczi J. Gyula: Pannónia római romjai)

Irodalmi adatokból nem ismerjük, ilyen tartalmú felirat sem maradt ránk. De neve biztosan volt, a rómaiak még a legkisebb helyőrségnek is adtak nevet. Általános elnevezés volt a Quadriburgium, ilyen több is lehetett Pannóniában. Használhatták még a Contra-Aquincum és Trans-Aquincum összetételt is; mindkét előtag használatára több példát is ad a Notitia dignitatum.

Bővebben: Contra-Aquincum

 

Campona

Campona egy római erőd az első századból, amely a mai Nagytétény területén helyezkedik el; az Exercitus Pannoniae erődláncolatának tagja. A Duna partján állt, amihez feltehetően egy kikötő is csatlakozott.

A Traianus császár halálát követő szarmata háborúkkal összefüggésben a II. század elején palánkvárként épült és csak a század végén építették át kőerőddé. Fennállása során többször leégett; újjáépítései egyben szinte mindig átépítést is jelentettek. Ez adja jelentőségét is: alaprajzán nyomon követhetjük a római erődépítés fejlődését a II. századtól a IV. századig.

Az ásatások során felszínre került egy Mithras-szentély, a parancsnoki épület, valamint egy katonai fürdő. A feltárások többek közt egy kocsi maradványaira, üvegedényekre, érmekre, pénzekre és egy Vénusz-szobrocskára bukkantak.

Az albertfalvai tábortól 8 kilométerre délre fekvő erőd első építési periódusa Domitianus császár uralkodása (81-96) végére tehető. A fa és föld konstrukciójú palánktábort Antoninus Pius uralkodása alatt (138-161) katonái kőtáborrá építették át. Alapterülete 178 x 200 méter volt. A falak védelmét oldalanként 2-2 a falsíkból enyhén kiugró torony látta el, amelyeket mindig a táborsarok és a kaputorony közötti falszakasz közepére helyeztek.

Responsive image
Az erőd alaprajza a mai utcahálózat feltüntetésével

A kőtáborrá történő átalakításkor a lekerekített sarkokra az erődítmény belseje felé beugró négyszögletes tornyokat, majd a II-III. század fordulója táján – a hatékonyabb védelem érdekében – kívülről félkör alakú tornyokat építettek. A tábort ekkor hármas árokrendszer védelmezte. A késői római kori (valószínűleg a 330-as években bekövetkezett szarmata pusztítások után) a fokozott védelmet elősegítendő a tábor sarkaira legyező alakú tornyok kerültek.

A Paulovics István, majd Fülep Ferenc által vezetett ásatások a tábor belső épületei közül a két főút metszéspontjában lévő parancsnoki épületet, továbbá egy ezzel szemben elhelyezkedő, ismeretlen rendeltetésű építményt hoztak felszínre. Feltárták a tábor III-IV. századi temetőjét is, amely a mai temető alatt húzódik. Előkerültek egy Mithras-szentély maradványai is.

Az ásatások leletanyaga zömében a Magyar Nemzeti Múzeumba került. A feliratos és kőemlékek a Kastélymúzeum lapidariumában (kőtár) láthatók.

Romjai sokáig láthatóak voltak: ma már csak pár falszakasz csonkja látható a felszínen. A tábor Nagytétény központjában, a Rudnyánszky-kastély mögött terült el.

Bővebben: Campona

Responsive image
Egy V. századi római faerőd rekonstrukciója Haltern am See mellett

 

Dunakeszi és Horány római emlékei

Dunakeszi térsége – így például Fót is – már az őskor óta lakott volt, így nem véletlen, hogy a rómaiak is itt építették ki az úgynevezett ’contra casum’ azaz ’ellenséges területre’ eső erődrendszerüket. Ennek egyik példája ez a késő római kikötő és révhely amelynek létrahozását a források szerint Valentinianus császár rendelte el.

Az errősség feltehetőleg a III- IV. században épült és egyfajta előretolt helyőrség volt a Duna bal partján. Napjainkban az egykori provincia életében fontos szerepet játszó kikötőerőd falának maradványait csodálhatjuk meg, amelyen emléktábla is található, így emlékezve a város illetve a térség ősi és gazdag múltjára.

Responsive image
Az erőd látványterve

Vele szemben, a Szentendrei-sziget egésze, az őskor óta bizonyítottan lakott volt, így Szigetmonostor határa is gazdag különböző korú leletekben. Legrégibb emlékei a rézkorból származnak. Horány közelében a badeni kultúra nyomaira bukkantak. Délkeleti határában vaskori település volt, i.e. 800 körül, ahol temető maradványait is sikerült feltárni.

A római korban a limes frekventált helyeként tartotta nyílván az aquincumi helyőrség, így őrtornyot is létesített a váci Duna-ág partján, a horányi révnél, amellyel szemben a dunakeszi őrtorony volt. Ezt a kettőt a Traianus híd kötötte össze, amelynek egyes pillérei még ma is láthatók a római őrtorony mellett.

 

Pilismaróti római erőd (Ad Herculem castra)

A késői római erődöt egy ovális hegytetőn építették fel (Kis-hegy) a Dunától 2 kilométerrel délre a mai Pilismarót délkeleti részén.

Fröhlich Róbert azonosította a romokat Castra ad Herculem erődjével. Az Itinerarium Antonini szerint az erőd Cirpi-től 12, Solva-tól 9 római mérföldre feküdt. Fröhlich 1893-ban végzett terepbejárása során felmérte az erőd hozzávetőleges alaprajzát is. Finály Gábor 1906-ban végzett részleges feltárása során megtalálta az erőd keleti és déli falát tornyaikkal együtt, valamint az erőd belsejében további három épületet is sikerült azonosítania.

Az erőd szabálytalan alakú alaprajza a hegytető körvonalához igazodott. A castellum 340 m hosszúságban terült el a hegytetőn, szélessége a nyugati oldalon 130 méter, míg a keleti oldalon csak 31 m volt. Az 1,8 méter vastag falai még a tizenkilencedik század végén is közel 2-3 m magasságban álltak. A keleti fal építésével egyidejúleg két U alakú tornyot is emeltek az erőd építői. A déli oldalon talált hat félkör alakú torony a Valentinianus kori újjáépítés eredménye lehet.

Három épületet - egy horreumot és két kisebb alapterületű, északi oldalukon apszissal rendelkező épületet - is felfedeztek az erőd északi részében. A horreum 33x27 m alapterületű, falai 1,16 m szélesek voltak. Az épület belsejében négy sorban, soronként hat pillért helyeztek el. Közülük hármat az épület északkeleti sarkában egy fazekas égetőkemence építése miatt eltávolítottak. A későbbi újjáépítések során a raktárhoz közelebb eső apszisos (szentéllyel rendelkező) épületet három fallal kapcsolták össze ca raktár épületéhez.

Az erődöt Diocletianus uralkodása alatt, i.sz. 294-297 között építették. A Notitia Dignitatum szerint az erődben az equites Dalmatae és az auxilia Herculensia csapatai állomásoztak. Az előkerült érmék és bélyeges téglák szerint az erődöt a negyedik században Valentinianus alatt újjáépítették. A falu északnyugati területén találtak egy Marsnak szentelt oltár-követ is, melyet az equites Dalmatae katonái állítottak. Ennek felirata:

[ ]EO MART[ ]
PRO SALVTE DD NN
AAVVGG ET CAESS
EQQ DALMATE
S C LVCIANI PREP
V P

(Aauuggustorum Caessarum Dalmatae Deo Luciani Marti cura ddominorum eqquites et nnostrorum posuerunt praepositi pro salute sub votum)

Responsive image
Ásatási helyszín (kép: PPKE BTK Régészettudományi Intézet)

Az erődhöz tartozó temetőt attól északkeletre lévő löszhegyen találták meg a falu közelében. Jelenleg 70-80 sírt tártak már fel. A sírokban talált mellékletek alapján arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy a temető egészen az ötödik század elejéig használatban volt, sőt , később a betelepülő avarok is ide temetkeztek. Néhány késői római sírt találtak még az erődtől keletre és nyugati irányban is.

Forrás: The Roman army in Pannonia - Merczi Mónika

 

Adalékok a római útikalauzok távolsági és helynév adatainak helyes értelmezéséhez

A mansio a Római Birodalom útjain létesített állomáshely volt, amelyet a központi kormányzat létesített és tartott fenn annak érdekében, hogy a birodalom úton lévő képviselőinek és hivatalos személyeinek szállás- és pihenőhelyül szolgálhasson.

Herculem erődjét előszeretettel teszik Pilismarótra, mert ott a Kis Hábodon (Kishegyen) egy nagy, kőfallal kerített, magaslati táborerődöt találtak, és a közelben (4km-re) Basaharcnál előkerült egy Ad Herculiam feliratú útjelző kő is, még a XX század elején.

És itt megint kezdődik az Itinerarium adatainak kétségbe vonása, vagy figyelmen kívül hagyása. Ugyanis Cirpi mansiótól a 12 mérföld pontosan a Pilismarót-Basaharcnál ma is megtalálható útelágazásig ér, ahol a parti útról egy mellékút megy be a hegyek közé. És éppen itt találták meg az ad Herculem feliratú útjelző követ!

Responsive image
Egy egyszerűbb mansió látványterve

Ehhez hasonlóan nézhetett ki az útelágazásnál álló, Herkules erődjéhez címzett (Ad Herculem Castra) mansió is. Tudjuk, hogy volt lóváltó állomása. A hozzá vezető római út és a mansió helye a mai napig megvan.
Tudni kell, hogy a római mérföldkövek általában valamely várostól való távolságot jelölik az adott úton. Amikor az úttól sokkal messzebb esik egy jelentős célállomás, akkor az úton nem mérföldkövet, hanem irányjelző követ állítottak, amelyen a letérés célállomását és a letérőtől való távolságát adták meg mérföldben. Ilyenkor a mérföldkövön és az Itinerariumokban is, de még a Notitiában is a célállomás neve AD előtaggal volt ellátva a szokásos AB és a távolságadat helyett. Ilyenre sok példa van: Ad Flexum, Ad Mures, Ad Statuas, stb.

Ezek a helyek azonban nem puszta útleágazások. Mindegyiknél komoly mansió van lóváltó állomással, kovácsműhellyel, fürdővel, szállással és vendéglővel felszerelve, ahol hivatalnokok akár állandó jelleggel is székelhetnek. Ezért a helyek neve ebben a formában ezeket jelenti, nem magát a leágazó úton elérhető célállomást, amely Ad Flexum esetében például Flexo, ahogyan a Notitia Dignitatis is nevezi.

Tehát itt a célállomás van megnevezve, nem a hozzá vezető útelágazás helye. Ugyanakkor ezt a nevet kapja a kővel jelzett útleágazásnál álló mansió is. Pl. a Kanyarhoz, a Szobrokhoz, a Falakhoz címzett fogadó, a Herkules Erődhöz címzett fogadó, mint útállomások.

Bővebben: Adalékok a római útikalauzok távolsági és helynév adatainak helyes értelmezéséhez

 

Ad Herculem Castra helyének meghatározása
Ad Herculem castra, azaz a Herkulesről elnevezett római erőd helyének kérdése régóta foglalkoztatja a történészeket. Az erőd feltehetőleg fontos útállomása lehetett a Duna partján az északi tartományok felé vezető katonai útnak, mert a kor pannóniai közlekedési útvonalait is tartalmazó korabeli útvonal leírás, az Itinerarium Antonini Augusti említi Aquincum ésCrumerum közötti útszakasz állomásaként.

A hely hollétére vonatkozóan fontos nyomot találtak a múlt században a magyar régészek. A Pilismaróttól Esztergomba vezető parti út mentén, a Basaharcnak nevezett hely közelében egy útjelző követ találtak Ad Herculem felirattal. A történészek választása emiatt a közelben, a pilismaróti Kis hegyen megtalált római katonai táborra esett, noha a távolsága nem egyezett meg az Itinerariumban megadott távolsági adatokkal.

Akkoriban a történészek kevés figyelmet fordítottak arra, hogy Basaharchoz közel, a Hideglelős kereszt hegyén is állt egy római erőd (nem légiós-tábor), amely rajta van a Crumerum felé menő útvonalon. Akkoriban (és azóta sem) nem volt még feltárva az erőd, de tudtak róla. Nem tudtak viszont arról, hogy a római korban a Limes-út azon a szakaszon nem vezethetett a Duna partján, mert az a hegy, amelyen az erőd van egészen belenyúlt a Dunába, és az úttal nem tudták megkerülni. A parti út az erőd hegyéig vezetett, de ott véget ért.

Az Ad Herculem feliratú útjelző kő tehát éppen azt jelezte, hogy Basaharcnál az út elágazik, és betér a hegyek közé, úgy éri el az erődöt, majd onnan folytatódik Esztergom, helyesebben Salva Mansio felé. A parti zsákutca csak a hegy sziklaoldalába bevágott helyeken elhelyezett őrtornyokhoz vezetett, azon nem lehetett tovább haladni. Majd csak 1823-ban robbantották le a hegyet, és építették ki a parti utat császári parancsra a hajóvontatás megkönnyítésére. A
robbantás persze a hegyi erőd kétharmadát is elpusztította, így érthető, hogy a történészek nem tulajdonítottak neki nagy jelentőséget.
A katonai és a kereskedelmi utak párhuzamosan futottak mindenütt Pannóniában. És, hogy a Limes-úttal párhuzamos kereskedelmi út maga a Duna volt, amelyeken felfelé a hajókat egészen a XIX. századig vontatták a Pannóniai, tehát a római oldalon.

Ezt az útvonalat békeidőben is védeni kellett, mert a Dunán zajlott minden kereskedelmi szállítás az északi tartományok felé. Pannónia búzáját, borát, mézét, halát és minden termékét ezen az úton vitték a Noricum irányába.

Valójában a Limesút, rajta a légiós-táborok, erődök, kiserődök és őrtornyok sora ezt az útvonalat, a birodalom fő
ütőerét volt hivatott védeni a rablások ellen.

Nem véletlen, hogy éppen a Dunának ez a partszakasza van legsűrűbben tűzdelve erődökkel, kiserődökkel és őrtornyokkal. Itt, az Esztergomtól Dömösig tartó gázlós szakaszon a túlparti barbárok könnyen át tudtak kelni, és meg tudták támadni a nehéz teherrel felfelé küszködő hajóvontatókat. A katonai segítségnek itt látó- és hallótávolságban kellett lennie.

Erről az útszakaszról írja Itinerarium Antonini: "Aquincumtól Crumerumig a távolság összesen 42 ezer lépés (mille passum, mpm), azaz 42 római mérföld. Akkoriban az ezer lépés ezer katonai kettőslépést jelentett, ami 1450 cm. Tehát a római mérföld 1450 méter volt. Ezzel az egységgel lehet számítani az Itinerarium adatait. Azt írja, hogy Aquincumtól az első szakasz távolsága Ulcisia Castráig 9 mpm (9 ezer lépés). A 9 mérföld 13 km-nek felel meg. Ulcisia Castrát, a légiós-tábort meg is találták a régészek Szentendrén. És valóban a két hely között úton mérve, a távolság szinte pontosan 13 km.

A következő szakasz Ulcisia Castra és Cirpi Mansio között 12 ezer lépés, azaz 17,5 km. Cirpi Mansiot a történészek Dunabogdány környékére feltételezik. Valójában a ma Tahitótfaluhoz tartozó Váradok dűlőnél levő Duna parti római kiserőddel azonosítják. Csakhogy ebben a vélekedésben két hiba is van. Az egyik a távolság, ami nem stimmel, mert a Váradok erődje úton csak 14 km-re van Ulcisia Castrától. A másik a név. Cirpit mansionak írja az útikönyv, azaz olyan hivatalos útállomásnak, ami a birodalmi tisztviselők, vagy birodalmi ügyben utazók pihenőhelye, egyfajta vendégfogadó lóváltási lehetőséggel, kovácsműhellyel, szállással és fürdővel. Ennél nem nagyobb, és nem erődített.

Szerte Európában számtalan ilyet tártak fel a régészek. Jól ismerik a jellegzetes elrendezését. Olyasmi, mint nálunk a csárda volt valamikor. A Cirpinek feltételezett erőd nem ilyen. Valódi katonai kiserőd.

Ha viszont elfogadjuk az Itinerarium távolsági adatát, akkor 17,5 km-nél a Kisoroszi rév szentgyörgypusztai oldalát találjuk, ahol valóban lehetett egy mansio. Az Áprily völgyből oda lefolyó patak torkolatának mindkét oldalán találtak római romokat a régészek. Az egyik bizonyosan egy őrtorony volt, de a másik nem. Az lehetett a mansio.

A harmadik szakasz Cirpi Mansio és Ad Herculem Castra között szintén 12 mpm, ami 17,5 km. Ha a mérést az előző szakasz végétől (Kisoroszi rév) folytatjuk, figyelmen kívül hagyva, hogy Cirpit a történészek hova feltételezik, akkor ez a 17,5 km-es szakasz pontosan a Hideglelős kereszt erődjénél ér véget. Tehát az Itinerarium távolsági adata alapján a Hideglelős kereszt római hegyi erődje lehetett Ad Herculem Castra. A pilismaróti Kis hegyen levő tábor távolsága viszont sem a Kisoroszi révtől, sem a dunabogdányi erődtől nem felel meg az Itinerarium távolsági adatának.

Egyes történészek Ad Herculem Castrát mégis máig a Pilismaróton levő Kis hegyen talált római katonai táborral azonosítják. Ez azonban több okból sem stimmel.

1) Készítésének kora miatt az Itinerariumban az a hely még nem lehetett benne.
2) Távolsága sem a Cirpinek feltételezett bogdányi erődtől, sem a Kisoroszi révtől nem egyezik az Itinerarium távolsági adatával.
3) Az Ad Herculem feliratú útelágazást jelző követ tőle feljebb, Basaharcnál találták meg, tehát nem kereshető a hely visszafelé ugyanazon az úton.

Sokakban mégis maradhat kétely Ad Herculem azonosságát illetően, mert az Itinerarium több Herculiát is említ. Szám szerint 11-et, Spanyolországtól Anatólián át Olaszországig. Említ még egyet Pannóniában is, a Pécstől (Sopianae) Brigetioba (Szőny) vezető úton.

Szó szerint ezt írja: Gorsio sive Herculia, azaz Gorsium vagyis (más néven) Herculia. Ehhez azt kell tudni, hogy Diocletianus császár kora után sok légió kapta, vagy vette fel Jupiter és Herkules nevét. Ezeket Iovia és Herculia névvel és számmal jelölték. És lám, a Sopianaetól Brigetióba vezető útvonalon az Itinerariumban egymás után következik a IOVIA és a HERCULIA (Gorsio) nevű két légiós-tábor. Ezért jelöli kettős névvel Gorsiumot az Itinerarium írója: mert ott állomásozott az egyik Herculia légió, és ott volt a tábora.

Az Itinerariumnak ezek az adatai is katonai útvonalra vonatkoznak. Civil helyet csak akkor említenek, ha az közvetlenül a katonai tábor mellett fekszik. Gorsium is így kerül, alternatívaként említésre. Ennek megvilágítására nézzük meg a másik fennmaradt római kori „útikönyvet”, a megtalálója után Tabula Peutingeriananak nevezett sematikus térképet. Azon is megtaláljuk az Aquincum és Brigetio közötti útvonalat, de az útállomások neve egészen más. Természetesen, mert ez az útleírás a kereskedelmi, „civil” útvonal megállóit tartalmazza.

Forrás: Ad Herculem Castra helyének meghatározása (PDF)