Várfal

Séta a budai vár körül

A Budai Várnegyed a Várhegyen található, határa a várfal, ami teljesen körbeveszi. 1243-ban indult meg a vár építése az akkori neve szerint "pesti Újhegyen", 1246-ban a várható újabb mongol támadás miatt felgyorsult az építése. 1255-ben IV. Béla oklevelében, mint megépített várat említette már.


AJÁNLÓ

A Duna partján magasodik a Budai-hegység részeként, a Rózsadomb előhegyeként a Várhegy. Hossza kb. 1,5 km, szélessége kb. 400 méter. Legmagasabb pontjának tenger-szint feletti magassága 175 méter, Budapest sík részeihez képest pedig kb. 70 méter.

A Várnegyed területe a gépkocsiforgalom elől lezárt terület. Északról, a Széll Kálmán tértől a 16-os, 16A, valamint a 116-os busszal, vagy gyalog, nyugatról, az Attila út felől gyalog és liften, délről, a Tabántól gyalog, míg keletről a 16-os busszal valamint a siklóval és a Toldy, illetve az Egyetemi Katolikus Gimnázium, valamint a Halászbástya mellett gyalog lehet feljutni.

A budai Várnegyedet három fő rész alkotja: a Budavári-palota, a Szent György tér és a történelmi lakónegyed.

A budavári Királyi-palota Budapest egyik legfőbb kulturális és turisztikai központja, egyben a történelmi uralkodócsaládok palotája. Területe számtalan budapesti rendezvény helyszíne, többek között a népszerű Mesterségek Ünnepe és a Borfesztivál otthona. Évente turisták százezrei tekintik meg az épületet.

A palotától északra található a Szent György tér, amely már a középkorban is nevezetes helynek számított: több más esemény között 1457-ben V. László magyar király itt fejeztette le Hunyadi Lászlót, Mátyás király bátyját.

A tér előtt volt Szent Zsigmond kápolnája, ahol Zsigmond magyar király vitette a burgundiai király ereklyéit. A kápolnában Mátyás király eltemettette az első feleségét, Podjebrád Katalint és később II. Ulászló király a harmadik feleségét, Candale-i Annát is, akit viszont 1516-ban II. Ulászlóval temettek közös sírba Székesfehérváron.

1514-ben Bakócz Tamás esztergomi érsek felolvasta a téren azt a pápai levelet, ami keresztes háborúra szólított fel; ez vált később a Dózsa György-féle parasztfelkeléssé.

A Szent György térről remek kilátás nyílik kelet (Pest) és nyugat (a Tabán) felé. A tértől északra található a budai történelmi lakónegyed, amely részleteiben még őrzi a középkori Buda városának képét. Bővebben lásd: Várnegyed.

Az erődített város építése – amit kb. 1,5 km hosszúságú fennsíkra építettek – valamikor az 1240-es évek közepén vette kezdetét; egy 1255-ös oklevél már felépült városként utal Budára. A fennsíkot körülölelő várfalak eredetileg 3-5 méter magasak lehettek, vonalukat 60-70 méterenként szakították meg az őrtornyok, váltakozva négyzetes és a félköríves formában (a kora középkori városfal egy szakasza és egy őrtorony maradványa is látható az egykori Mikve udvarán).

Négy nagyobb kapu vezetett be a városba: északon a Szombat kapu, a Várhegy beszűkülésénél egymással szemben a Szent János kapu és a Zsidó kapu, valamint a déli részen a Kreinfeld-i kapu. A várfalaktól befelé, egyenlő mértékben mérték ki a telkeket, eredetileg minden polgári ház egyforma nagyságú volt. Bár a Várnegyed mai lakóházai inkább barokk külsőt öltenek, az utcák vonala alig változott, egy középkori budai lakos ma is jól tudna tájékozódni.

A Buzogánytorony helyén eredetileg egy, a XV. században épített erődítmény állt. A toronyhoz vezető gyilokjáró pedig a védőfalak koronáján végigfutó folyosóként funkcionált, melynek a környező területek védelmében volt jelentős szerepe. A látogatók elől hosszú évek óta elzárt várfalszakasz mára újra megnyílt, a fejlesztés eredményeként lenyűgöző látványban lehet része az arra sétálóknak. A felújítás másik előnye, hogy átjárható kapcsolatot teremt a középkori térszint és a Palota földszintje között.

2010. májusában a Vár falának egy jelentős szakasza nem bírta a heves esőzést, s megcsúszott a Karmelita Udvar Duna felé néző oldalán található Ellyps sétány. Másnap rohammunkában távolították el a fal belső felén lévő földet, hogy ne az súlyával ne terhelje tovább a megrepedt falat. A terepfelmérés során kiderült, hogy nem ez az egyetlen veszélyzóna a falon. Az esőzések miatt több olyan hely van még, ahol az 5-15 méter magas kőfalak meginoghatnak, vagy megindulhatnak a meredek lejtő irányába. Mindez a várfalon futó sétány megsüllyedésével, a házak alapjainak megrogyásával is járhat. De a megcsúszó fal veszélyezteti azokat a lakóházakat is, amelyek több helyen csak néhány méterrel arrébb állnak.

A statikusok szerint a repedések nem most keletkeztek. A problémát az okozta, hogy a falba épített vízelvezetők eldugultak, s mivel a fal mögé beszivárgó esővíz nem tudott hol eltávozni, kimosta a téglákat és a kövek közötti kötőanyagot.

A Lovas út fölötti bástyák állapota a legaggasztóbb. A 10-15 méteres bástyák egész hosszán repedések futnak végig. Különösen vészes képet mutat a sarokbástya. Itt a repedés olyan szélessé vált, hogy egy emberi kéz is simán elféne benne. Hasonló, a mellvédről a földig futó repedést láttunk egy szomszédos bástyán, feljebb pedig a várfal sarka volt magasan berepedve. Ez az 5-7 méteres szeglet szintén a rossz vízelvezetés miatt indult el kifelé a várfalból.

A Karmelita-udvar Duna felé néző oldalán található Ellyps sétány körülbelül ezer négyzetméteres területe öt centimétert csúszott egy hét alatt. A kerület vezetése a várfal mögül már másnap eltávolították a földet, hogy így állítsák meg a fal dőlését. Annak ellenére, hogy a földnyomás megszűntével a fal visszaállt eredeti állapotába, a falat elbontják, majd eredeti állapotában visszaépítik, ugyanis olyan széles repedés jelent meg a falon, amit bontás nélkül már nem tudnak rendbe hozni.

A fal ezen szakasza nem műemléki terület, mivel a második világháború után építették, így nincs szükség arra, hogy az eredeti téglákat építsék vissza, tudtuk meg a helyszínen. A megmaradó falrészek mögé betonalapot építenek, amelyre támasztóelemeket rögzítenek, hogy a föld súlyát majd azok tartsák.

2012-ben, az I. kerülettől kapott információk szerint 185 millió forintból újult meg a keleti kortinafal és a Vízhordó lépcső. Másik 110 millió forintból részlegesen felújították a Savoyai terasz várfalszakaszát. Először a falszerkezet köpenyfalának elbontása során a támfal vastagágát ellenőrizték próbafúrások segítségével. A minták mindegyikén laborvizsgálattal elemezték a kötőanyag és a falazat anyagának szilárdságát és összetételét. Bizonyossá vált, hogy a kötőanyagok eltérő szilárdságúak.

A falátfúrás eredményeképp kiderült, hogy a falvastagság felül körülbelül 90-95 cm, de alul, a kiugrás alatt, ahol a középkori történeti falrészlet található, nem haladja meg a 60 cm-t. A falszakasz déli részén, a középkori oszlop felett, a fal állapota nagyon rossz volt. A kőtömbök elmozdultak, a repedések folyamatosan nyíltak szét. A veszély-elhárítási munkákat részlegesen le kellett állítani, a történeti kőtömböket és pillérfejet azonnal meg kellett támasztani, a várfalszakaszt pedig statikailag megerősíteni. Ezután restaurálták a középkori részeket. Kialakították a várfal terasz felőli oldalán a vízelvezetést, újrarakták és pótolták a kő köpenyfalakat.

Az önkormányzat tájékoztatása szerint a munka a tervek szerint hamarosan folytatódik. A következő ütemben többek között a középkerti támfal, a Halászó fiú terasz támfala, az észak-keleti kis torony és a keleti várfal jön sorra.

2019. októberében második tenderét is kiírta a Várkapitányság: a budai Vár falait kell megerősíteni, megjavítani.

Összesen 36.280 négyzetmétert kell megjavítani, 22.512 négyzetméternyi falat szemcseszórással megtisztítani, az alapozáshoz 35.730 köbméternyi anyag kell (aláfalazás, alábetonozás), bontani pedig 4500 köbmétert.

Ajánlatot az tehetett, akinek az elmúlt három lezárt üzleti évben műemléki védettségű, valamint világörökségi helyszínen lévő várfalon ellátott felújítási és/vagy helyreállítási munkálatokból legalább nettó 250 millió forint árbevétele származott.

Ezen év januárban alakult meg a budai Vár megújítását koordináló Várkapitányság Nonprofit Kft. 30 milliárdos bankbetéttel, 40 milliárdos ingatlanvagyonnal jött létre a Várgondnokság és a Budavári Ingatlanfejlesztő Kft. összevonásával.

December utolsó hetében elkészült az Ellyps-sétány északi szakaszának felújítása.

Közel 300 kg súlyú gránit lépcsőelemek újjáépítésével valósult meg a helyreállítás. Fenntartható, költséghatékony és értékmentő rekonstrukciós eljárást alkalmaztak: a meglévő, széttöredezett kőtömböket kivették és gondos kezekkel új alapozásra visszaépítették.

A sétány területe 684 négyzetméter, 144 darab lépcsőfokkal. A munka 2020-ban folytatódik, folyamatosan újabb szakaszok születnek újjá. A teljes sétányt várhatóan 2020 második felére vehetik birtokba a látogatók. De felújítják a Király lépcsőt és új növényeket is telepítenek, így egyre könnyebben és kényelmesebben lehet eljutni az egyre zöldebb Várba.

2020 tavaszán megnyílt a visszaépített Főőrség, 2021 nyarától lesz látogatható az újjáépült Lovarda, a környezetének rendezése és akadálymentesítése után. Előbbiben étterem és kulturális rendezvények kínál kellemes időtöltést a nagyközönségnek, a Lovarda pedig megújult funkcióval, közel 1500 négyzetméter alapterületen rendezvénytérnek és az ehhez kapcsolódó kiszolgáló tereknek ad otthont. Az épület kivitelezéséért nemrég Pro Architectura díjat kapott Reznicsek Zoltán. A két meghatározó épület szintjét a szintén megújult Stöckl-lépcső köti össze, amely funkcionális építmény ellenére önmagában is látványosság, talán az ország legkülönlegesebb és legnagyobb múltra visszatekintő történelmi lépcsője.

 

Feltárások

2020. júniusában régészeti feltárás kezdődött a várfal keleti szakaszán, ahol értékes tárgyi leleteket, köztük II. Ferdinánd magyar király ezüst dénárját, gyógyszeres üveg ólomkupakját a gyermekét tartó Máriával és áttört medált is találtak a régészek, de feltárták az egykor a barokk palotába vezető rámpa boltozatát is. A Táncsics utca 9. alatti épület régészeti munkálatai során az utcafronton álló egykori kaszárnyaépületben több száz éves emlékekre leltek a szakemberek. A feltárások során egy mélyen a padlószint alá vezető lépcső került elő, melynek nagy része még a középkorban épült.

Responsive image
A feltárt középkori kőlépcső a Táncsics utca 9. szám alatti épület feltárásán (kép: Várkapitányság)

Ugyanitt értékes tárgyi leletek is előkerültek a földből: a többi között, egy XV-XVI. századra tehető díszes mérlegsúly és egy XVI-XVII. századi gyógyszeres üveg ólomkupakja, amelyen Mária látható a gyermek Jézussal. A régészek találtak egy ezüstláncon függő áttört medált is, és több mint 20 darab érmét, közöttük egy 1500-as évekbeli salzburgi phenninget, valamint II. Ferdinánd magyar király ezüst dénárját.

Responsive image
A medál, az ezüst dénárok és az ólomkupak (kép: Várkapitányság)

A mai Táncsics utca 9. szám alatti telek évtizedekig zárva volt a nagyközönség előtt, és leginkább Táncsics Mihály író 1848-as kiszabadításáról ismert, hiszen az utcafronti József-kaszárnya épülete a forradalom idején börtönként szolgált. A terület ugyanakkor a budai Vár egyik legfontosabb építészeti öröksége.

A 2018-as régészeti feltárás során az épület udvarán előkerült Erdélyi Bástya az 1530-as évek elején Szapolyai János király parancsára az elsők között épült fel. A feltárás eredményeit és az erődrendszert az Első bástya című kiállítás keretében tekinthetik meg a látogatók.

Szintén a budai Várban, a Budapesti Történeti Múzeum munkatársaival közös kutatómunka során egy eredeti, feltehetően Zsigmond-kori várfalszakaszt találtak a szakemberek az 1530-as években épült Déli Rondella területén. A fal koronája a mai felszín alatt már 10 cm mélységben megtalálható.

A Királyi-palota déli összekötő szárnyának rekonstrukciója során találtak rá a XVIII. században épített rámpa boltozatára, mely egykor a barokk palotához vezetett. Az út a jelenlegi Szarvas tér felől indulva – részben a föld alatt – egészen az Oroszlános udvarba futott. Az alagút-rámpa egészen Hauszmann Alajos által tervezett átépítési munkálatokig fennmaradt, majd 1896-ban a palota bővítésekor szüntették meg, de a most megtalált részlet tanúsága szerint és a szakemberek legnagyobb meglepetésére nem teljes egészében.

A Nemzeti Hauszmann Program megvalósításán, azaz a Budavári Palotanegyed megújításán dolgozó Várkapitányság fontos feladatának tartja, hogy a megtalált leleteket, épületmaradványokat bemutassa és megóvja.


AJÁNLÓ

Sétányok és lépcsők

A Várhegy Dunára néző lejtője a kanyargós útjaival és erdei hangulatú növényzetével kiváló adottságú helynek számít, azonban állapota a XXI. század első évtizedére igencsak leromlott. Az Orbán-kormány a Nemzeti Hauszmann Program keretén belül ennek helyreállítására is fordított pénzt, amelynek során 2019-ben elkészült az egyedi panorámával rendelkező Ellyps-sétány északi szakaszának felújítása. A teljes rekonstrukciót 2020 nyarára valósították meg.

Az Ellyps (régebben Elyps, vagy Ellipse) sétány nevét az Alagút fölötti terasz egykori alakjáról kapta. Itt a XIX. század derekától kezdve vendéglő (kioszk, mulató, később kávéház) működött, amely az Alagút második emeleti helyiségeit is használta. Az épületet később lebontották, a környező lejtőn kanyargó utak, vagyis az Ellyps sétány területe viszont generációk számára szolgált romantikus randevúk helyszínéül. A teraszt 1937-ben Magyarok Nagyasszonya bástyára keresztelték át.

A Várhegy keleti, a Lánchíd Alagútja mellett elterülő lejtői a budapestiek és a turisták számára egyaránt kedvelt sétálóhelynek számít. Ösvényein gyorsan feljuthatunk a Clark Ádám térről a Szent György térre vagy a Dísz térre is. A felújítás előtti évekre a sétány útjait burkoló lapok olyannyira széttöredezettekké váltak, hogy az szinte balesetveszélyessé vált, így a turisták itt már nem is időztek sokat; a legtöbben inkább áthaladtak rajta vagy inkább más útvonalat kerestek a Vár megközelítéséhez. Megállni, leülni, nézelődni nem igen szokott senki.

A Nemzeti Hauszmann Program egyik kiemelkedő célja volt, hogy a budai Vár gyalogosan, kényelmesen is megközelíthető legyen, így a gépkocsiforgalom korlátozásával párhuzamosan, környezetbarát alternatívaként megújítják a sétányokat, lépcsőket és a zöldfelületeket is. A Várkapitányság 2019-ben a teljes növénytakarót megújította, s kijavították a sétány burkolatát, javították a lépcsőt.


A régi és a felújított sétány (kép: Várkapitányság)

A felújítás a végső rendezési terv kidolgozásáig méltó és egyben színes, izgalmas területté varázsolja a keleti várfal alatt húzódó lejtőket. A koncepciót a Pagony Táj- és Kertépítész Iroda dolgozta ki, csakúgy, ahogy a Szent György tér esetében is tette.

Közel 300 kg súlyú gránit lépcsőelemek újjáépítésével végezték a szakemberek a helyreállítást. Fenntartható, költséghatékony és értékmentő rekonstrukciós eljárást alkalmaztak, ugyanis a meglévő, széttöredezett kőtömböket kivették és gondos kezekkel új alapozásra visszaépítették.


A régi és a felújított lépcső (kép: Várkapitányság)
A felújítás során kicserélték a szemeteseket és a padokat is, amellyel egységes képet alakítottak ki.

Mivel a kopott és megritkult talajon akadálytalanul folyt le a csapadék, magával mosva a felszínt, ezért a Várkapitányság helyreállította a növénytakarót is. Ehhez a meglévő faállomány sűrű lombkoronájának záródását is csökkenteni kellett, mivel a fák alatti sötét, száraz környezetben meglehetősen gyérré vált az aljnövényzet. A lejtőkre telepítendő növények megfelelő növekedéséhez öntözőrendszert is telepítettek. Az ültetendő évelők (például gólyaorr, völgycsillag, hunyor, páfrányfélék, palástfű, kapotnyak, szellőrózsa) színpompás takarót alkotnak, emellett természetesen az eróziót is gátolják.

A sokáig gondozatlan, a várfalakat is károsító, invazív, öreg és beteg gyomfákkal benőtt zöldfelületek és sétányok növényeit megritkították és új növényeket ültettek a helyükbe. Az évek során a várfalak is lepusztultak az elmaradt felújítások miatt, így több falszakasz balesetveszélyessé vált, szerkezetük meglazult. A Nemzeti Hauszmann Program keretén belül ezeket is megerősítették vagy felújították.

Számos útvonalat választhatunk a nevezetességek megközelítéséhez, de a Várhegyre felfutó lépcsősorok némelyike önmagában is megérdemel némi figyelmet.

 

Jezsuita-lépcső

Három szakaszból álló lépcsőzet épült meg, amelyet eredetileg Schulek a Duna partjáig akart levinni. A Halászbástya létrejöttéig a Várba egy hosszú szakaszon, csak a bástya déli falába szoruló, szűk és sötét, ún. Jezsuita-lépcsőn lehetett feljárni a Halászváros felől, amely jelentősebb, nagyobb forgalom részére alkalmatlan volt. Schulek megváltoztatta a feljáratot, a lépcsőt helyenként 8 méterre kiszélesítette, alsó kapuja hangsúlyos díszítést és stílusos oromzatot kapott, elhelyezve benne a bástya földmunkái során feltárt, román kori templomból származó, eredeti kőoroszlán domborművet.

Responsive image
A Jezsuita-lépcső 1900 körül

Responsive image
A Jezsuita-lépcső a Csónak utcából nézve (jobbra egy még eredeti épület)

A gránitkőből készült egyszerű lépcsők téglaalapzaton helyezkednek el, és csupán a korlátokon alkalmazott, ún. tagozott, áttört formákkal kialakított, román stílusjegyeket magán viselő díszítést kapott.

Responsive image
A Jezsuita-lépcső 2022 február közepén

Responsive image
A Jezsuita-lépcső 2022 február közepén a Halászbástya felé

 

Királyi-lépcső

A Királyi lépcsőt a Nemzeti Hauszmann Program keretén belül újították fel 2020 nyarán.

Responsive image
A Királyi lépcső 2020. augusztusában (kép: Nemzeti Hauszmann Program)

Responsive image
A Királyi lépcső kövezett ösvénye 2019-ben, majd a felújítását követően (kép: Nemzeti Hauszmann Program)

 

Hunyadi-lépcső

A Halászbástya két tornya között széles, nyílt lépcsőkar jön fel a Duna felől, a Hunyadi János útról, s mielőtt felérkezik a templom szentélyének szintjére, szétválik és a bástyafalakhoz simulva kétfelől jut fel a legfelső szinten kialakított toronyudvarokra. Ez utóbbiakat a várfal koronáján román kori kolostori kerengőre emlékeztető árkádsorok övezik és tornyok, toronysisakok, árkádos kilátók, vízköpők, nyílt lépcsők tagolják. A lépcsőfeljárat jobb és bal oldalán, három-három íves fülkemélyedésben, különböző fegyvernemeket képviselő Árpád-kori harcosok szobrait helyezték el.

 

Vízhordó-lépcső

Az 1870-es évek és a századforduló között folyamatosan fejlesztették, szépítették a budai várkerteket, hogy méltó lezárásai legyenek a Királyi-palotának. Miután Ybl Miklós elkészült a Várkert-bazár neoreneszánsz épületegyüttesével, várkertbéli munkásságának következő lépése az ún. Óriáslépcső megépítése volt. A neoreneszánsz kőbábos korlátokkal díszített, monumentális lépcsősor a Vízhordó-lépcső felett futott, a Várkert-bazár északi pavilonjától (ma Lépcsőpavilon) a Vár felé. Felső végénél kerti lakot magába foglaló, tornyos lépcsőház zárta.

Responsive image
A Óriáslépcső 1900-ban

Az elmúlt fél évszázadban nem történt jelentős mértékű felújítás az 1987 óta az Unesco Világörökség részét képező budai Váron és azt a Duna-parttal és a Várkert-bazárral összekötő Vízhordó-lépcsőn, illetve a kortinafalon. A vár közvetlen szomszédságában lévő épületegyüttesek állapota folyamatosan romlott (életveszélyes állapota miatt például az Ybl Miklós által tervezett Várkert-bazár az 1980-as évek óta le volt zárva). Az átfogó felújítási munkálatok első jelentős lépéseként a Vízhordó-lépcső és a kortinafal rekonstrukciója kezdődhettek el 2011-ben és a munkálatok 2012 szeptemberében be is fejeződtek.

Responsive image
A Vízhordó-lépcső 2012-ben

Responsive image
A Várkert-bazár környezete (Várkert és Cortinafal)

A komplex felújítás első fázisaként a Vízhordó-lépcső korábbi hiányos kőkorlátját építették teljesen újjá, a kortinafalhoz újrafaragták a sérült lépcső- és szegélykőelemeket, vízköpőket építettek be, melyek hosszú távon gondoskodnak az állékonyság megőrzéséről. A kőfalazatoknál teljes egészében újrafugázták a kövek közti részeket, amivel a falazat egységes megjelenést kapott. Mindez azért volt fontos, mivel a korábbi években a falazaton csak kisebb, nem megfelelő javításokat végeztek, nem oda illő anyagokat alkalmaztak, s így a fal állaga hosszú távon veszélyeztetettnek látszott.

A kőfalazat felújításához és újrafugázásához a Weber biztosította az anyagokat; a feladat nehéz volt, mivel három különböző korból származó falazat áll a vár ezen részén. A vízlépcső maga középkori fal, amely mellett a barokk és az újkorból származó falak is találhatók. A kivitelezők a Weber munkatársaival együtt többször konzultálak a rekonstrukcióban résztvevő restaurátorokkal, művészettörténészekkel, aminek eredményeképpen egyedi színű habarcsot dolgoztak ki. A kidolgozott habarccsal mintafelület készült, aminek a műemlékes és egyéb szakemberek általi egyöntetű elfogadása után elkezdődött a kivitelezés. A munka során a régebbi javításokból származó „mischungos” fugákat eltávolították, a kisebb kitöréseket kifalazták. A felület megtisztítása után a teljes felület újrafugázása következett.


AJÁNLÓ

Bástyák és rondellák

A budai Vár falait 8 bástya és 3 rondella védi.

Anjou bástya

Anjou sétány a budai várnegyedben, a Bástya sétánv északi részén található, az Esztergomi rondellától a Bécsi kapuig tartó ágyúterasz. Rajta a várfalat Siavus pasa tornya és a Murád pasa tornya erősíti. Amikor 1686.-ban Budát visszafoglalták, nagy csata zajlott itt. 1696-ban a Zaiger szerint Császárrés volt a neve. A laktanya felépülése után a laktanyáról előbb Ferdinánd-bástya majd Nándor-bástya, 1924-ben Csernoch János hercegprímás után Prímás-bástya volt a neve. A második világháború után kapta az Anjou-bástya nevet. 1936-ban, a visszafoglalás 250. évfordulójára kétoldalt fasorral ültették be.

(Az 1648 és 1650 között épült Siavus-bástya nevét építtetőjéről kapta. Eredetileg félkör alapú bástyatorony volt, ami Buda visszafoglalásakor, 1686-ban nagyrészt elpusztult, és sokáig romokban hevert. Alapjainak felhasználásával, valószínűleg még 1755 előtt, a rondellát ötszögű bástyával vették körül, és ezt ekkor már Károly bástyának nevezték és 1763-ig teljesen kiépítették. 1836-ban még meg volt, később teljesen elbontották, de még 1870 előtt a behorpadt alaprajzi vonalon emelt fallal kötötték össze. Siavus bástyán fekszik a város utolsó török kormányzója, az 1686-ban elesett Abdurrahman pasa ágyúkkal körülvett síremléke. Az emlékművet - annak tanúsága szerint - „az ugyanakkor itt elesett Szabó György Veszprém vármegyei karakószörcsöki nemesi felkelő leszármazottai” állíttatták 1932-ben. A vaslánccal összekötött kőgolyók által övezett turbános, 185 centi magas sírkő, tervezője Zsille Kálmán festőművész volt)

 

Murad pasa bástya

Az északi falon, a Bécsi kaputól nyugatra található a bástya. Kara Murád pasa janicsáragából lett nagyvezír, majd bukása után, 1650-1653 között budai pasaként tevékenykedett. Nevéhez köthető a mára elpusztult Murád pasa-dzsámi építése, és jelentős javításokat végeztetett a pasák palotáján is.

 

Erdélyi bástya

Az Erdélyi bástya a budai Vár északkeleti részén található, az előtte álló József kaszárnya (Táncsics Mihály utca 9.) udvarát határolja. Ez a Bécsi kaputól keletre fekvő legfejlettebb védmű. Alaprajza szögletes, ó-olasz mintájú, valószínűleg Domenico da Bologna tervei alapján készült. Paolo Giovio szerint Szapolyai János építtette az 1530-as években. A bástya 50 méterre előreugró és 22 méter széles. Ék alakú homlokzatai hosszú szárnyakkal kapcsolódnak a várfalhoz. Az udvaron áll az egykori Lőportár.

Responsive image
Az Erdélyi bástya és csatlakozó falai a Vár északkeleti szegletében (kép: Google Earth)

1948-ban II. világháborús jóvátétel keretében a József kaszárnyával együtt az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségének tulajdona lett, a magyar állam 2014-ben kapta vissza.

2019-ben interaktív régészeti kiállítás nyílt a Lőportárban.

 

Halászbástya

A Halászbástya Budapest egyik legismertebb műemléke, amely a budai várban, Budapest I. kerületében található. A neoromán kilátóteraszokról látható páratlan budapesti panoráma miatt a legjelentősebb idegenforgalmi látványosságok közé tartozik. A Halászbástya Dunával párhuzamos főhomlokzata mintegy 140 méter hosszúságú, amelyből a déli folyosószárny hossza mintegy 40 méter, az északié 65 méter, míg a díszes középső mellvédfal 35 méter hosszú. Csúcsos süvegű kőtornyai a hét magyar honfoglaló vezért szimbolizálják.

A régi budai várfalak helyén a Mátyás-templom átépítésével is megbízott Schulek Frigyes tervei alapján épült 1895 és 1902 között, neoromán stílusban. A neve arra utal, hogy a középkorban a várfalnak ezt a részét a halászok céhe védte. 1947–48-ban Schulek Frigyes fia, Schulek János vezette a második világháborúban megrongálódott épületegyüttes helyreállítását. 1987 óta része Budapest világörökségi helyszíneinek, a Budai Várnegyed részeként.

A mai Halászbástya, a hajdani Híradás-toronytól a Jezsuita lépcsőig terjedő bástyaszakasz alapfalaira épült, követve az egykori bástya hajtogatott alaprajzi elrendezését. Ez a hajtogatott várfal-védelmi rendszerben a bástya vonala úgy törik meg, hogy az egyes szakaszok egymást oldaltűzzel védhetik. Ezt a szakaszt a Rákóczi-szabadságharc leverését követően építette az osztrák hadvezetőség, az akkor modernnek számító hadászati elveknek megfelelően. A kör alaprajzú „Híradás” torony helyén épült a mai Halászbástya északi, karéjos főtornya.

Bővebben lásd: Halászbástya

 

Nagy rondella

A budavári Nagy rondella egy kör alakú bástya a budai Várhegy déli lejtőjén, a budai vár egykori védműrendszerének rekonstruált része. Középkori falainak kiásásával, konzerválásával és részleges kiegészítésével az 1950-es években állították helyre. Hozzáépített kaputornyával és a szomszédos Buzogánytoronnyal együtt azóta tartozik a budai városképhez.

Responsive image
A Nagy rondella látványa a Tabán felől

A rondella a középkori vár külső védőövének legdélibb csúcsa és egyik legnagyobb védműve volt, belső átmérője meghaladja a 33 métert. Tekintélyes, 5 méter vastag falát 7 ágyúlőréssel látták el, kívül meredeken lejtősre, de nem függőlegesre építették. A belső falon, a lőréssor mellett fedett védőfolyosó fut végig, ez teljes egészében a helyreállításkor készült. A palota felőli északi oldalon támfal húzódik, mely a bástya mögött emelkedő feltöltött részt, az egykori ágyúállást tartja. Kívülről a rondellába a középkori falakon nyugvó kaputornyon át lehet bejutni: ennek szélesebb nyílásán a lovasok, a kisebbiken a gyalogosok közlekedhettek. A bejutást hajdan a kapuk előtti árkon át felvonóhíd biztosította, illetve akadályozhatta meg. A palota felől a hátsó falon nyíló kapun lehet a bástyát megközelíteni.

Responsive image
A Nagy rondella tornya és annak kapuja

A kör alaprajzú bástyák (rondellák) építése időben megelőzte a sokszögű bástyák keletkezését és az ágyúk használatának elterjedésével függött össze. A középkori magas, keskeny vártornyokat a XV. század második felétől fokozatosan felváltották az ágyúk elhelyezésére alkalmas és az ostromlók ágyúinak jobban ellenálló alacsonyabb, de vastagabb falú rondellák. Magyarországon ebben az időben a várak megerősítését a török előnyomulás tette sürgetővé.

A budavári Nagy rondella építésének pontos idejét nem ismerjük. Az idők folyamán többször átépítették, de belső területe már kezdetben is nagyjából megegyezett a mostanival. Feltételezések szerint a rondellát Mátyás király korában (1458–1490) építhették, más vélemény szerint később, Szapolyai János idején, de 1541 előtt. A várról 1467 körül készített rajzon még nem tüntették fel, de az 1541-ben, Buda elfoglalásának évében készült metszeten már látható. Neve régi okmányokon Baluardo d'Italia - Olasz bástya; török neve Büjük frengi kuleszi (idegen módra épült bástya); későbbi nevei Nagy-, Déli Nagy- vagy Palota rondella. Kaputornya kezdetben Torre d’Italia - Olasz kapu; török neve Szoluk kapu (a török korban ezt a kaput a törökök Szoluk kapunak: "Lihegő kapunak" nevezték, mert az odavezető utat igen meredeknek találták), később Zsigmond kapu.

Buda visszavételekor, 1686-ban az ostromlók tüzérsége a rondella falán nagy rést ütött, a támadók ezen át jutottak feljebb, majd a bástyán felállított ágyúkból lőtték tovább a török védőket. A sérült rondellát később a császáriak valószínűleg helyreállították.

1945 előtt a rondella középkori fala alig volt látható. Kívül csaknem a mellvéd magasságáig érő domb takarta be, a belső teret is jórészt feltöltötték. A kaputorony maradványait neobarokk kerti épületekhez használták fel, beépítették. Budapest ostroma idején az egész terület erősen megrongálódott, a helyreállítást régészeti kutatás előzte meg. Kiszabadították a feltöltésből a rondella falait, lebontották a sérült épületrészeket. Ennek során kerültek elő a kaputorony középkori részei és több mint 5 méterrel a rondella mai szintje alatt a XIII. századi ún. Kelenföldi kapu alapjai. Feltehetően ezt a kaput lebontva, majd a helyét körbeépítve készülhetett az eredeti rondella.

A kaputornyot kevéssel a rondella után építhették. Négyzetes alaprajza, az emelet ablakai az 1686-os ostromról készült metszeten jól kivehetők. Alapfalai és az oldalfal egyes részei eredetiek, a gyalogkapu nyílása teljesen épen maradt fenn, a lovaskapu nyílásának is csak a felső része kiegészítés. A tornyot az előkerült adatok alapján a rondellával egyidőben, az 1950-es években restaurálták, illetve a hiányzó részeket kiegészítették.

 

Buzogánytorony

A buzogánytorony a mai budai vár déli végének egyik jellegzetes építménye. A vár déli zárófala sarkán, a Tabánból a palota felé vezető Ferdinánd-kapu mellett áll. Henger alakú vékony, teljesen függőleges falát kváderkövekből építették, a „buzogány” fejrészében lőrésekkel ellátott és fazsindely tetővel fedett kis teraszt képeztek ki. A torony teste középkori eredetű, a felső rész azonban teljes egészében a 20. század közepén készült. A torony a szomszédos nagy rondellával együtt a budai városkép messziről látszó, meghatározó része.

Responsive image
A Buzogánytorony, a Ferdinánd kapu és a Nagy rondella együttese (kép: Google Earth)

A második világháborúig a torony alacsonyabb és szélesebb volt, alján a talprész kiszélesedett, tetejét a várfal magasságában szecessziós stílusú mellvéd díszítette. Budapest ostroma idején a Várnegyednek ez a része is súlyos károkat szenvedett. A régészeti feltárás és a helyreállítás során a várfalról lefejtették a későbbi, amúgy is sérült ráépítéseket, mert a középkori részek kiszabadítását és restaurálását részesítették előnyben. Bontáskor a torony belsejében fedezték fel a vékonyabb középkori, viszonylag jó állapotban fennmaradt toronymagot, melynek teteje azonban hiányzott.

Az eredeti torony feltehetően Zsigmond (1387–1437) magyar király, később német-római császár uralkodásakor keletkezhetett.[1] Valószínű, hogy az ágyúk széles körű elterjedése idején vastag kőburkolattal látták el, hogy megerősítsék. Barokk kori metszeteken a torony igen széles talpú, kúp formájú építményként látható. A XIX-XX. század fordulóján, a palota teljes átépítésekor a torony régi burkolatát elbonthatták, helyette új, klinkertégla borítású köpennyel építették körül.

Responsive image
A palotabővítéskor épített Buzogánytorony

Az 1944–45-ös ostrom a toronytestet – a fényképek tanúsága szerint – viszonylag megkímélte, külső köpenyét azonban 1951-ben a középkori mag kiszabadítása érdekében eltávolították. A helyreállításkor ezt az eredeti, középkori toronyrészt kijavították, falát konzerválták, tetejét pedig csonkán akarták meghagyni. A szomszédos rondellát és a várfalat középkori formájában állították helyre, így végül a toronytetőt is a régi középkori várakat idéző "buzogány” fejjel egészítették ki.

 

Gyilokjáró

A déli várfal koronáján a gyalogos közlekedésre 2021-ig nem volt lehetőség, ami jelentős akadálya volt a budai Vár körbejárhatóságának. A Nemzeti Hauszmann Programnak köszönhetően a gyilokjáró egy szakasza mára ismét bejárható lett, amelynek teljes kiépítésének célja a Palota körbejárhatóságának biztosítása a déli falkorona mentén. Az átépítés előnye, hogy átjárható kapcsolatot teremt a középkori térszint és az újkori palota földszintje között.

 

Erzsébet királyné pergolája

Az eredetileg Erzsébet királyné kérésére épült pergola egy növényekkel befuttatott kettős oszlopsor volt, amely a Nyugati zártudvar külső falának vonalában, az E és F épületek közötti nyaktag előtt húzódott. A pergola a királyné lakosztályához közvetlenül kapcsolódó kertek jellegzetes látványeleme volt, ahonnan az Újvilág kertre lehetett rálátni. Az árnyékot adó növényfal, valamint a gyilokjáró megépítése, rekonstrukciója a falra épített zöld folyosóval új elemekkel bővíti a Budavári Palotanegyed élménykínálatát. A fejlesztések eredményeként a különleges sétautak mentén újabb, lenyűgöző látványt biztosító kilátópontok nyílnak meg a város felé.

Responsive image
Az egykori Újvilág-kert a palota déli oldalán, fölötte pedig Erzsébet királyné pergolája, amely egykor vadszőlővel volt befuttatva

2021. áprilisában jelentős mennyiségű középkori idomtégla került elő a palota falainál, az Újvilág-kertben folytatott régészeti szondázás során. Erre azért volt szükség, hogy a várfalak helyreállítását megelőzően a pontos tervek kidolgozásához teljes képet kapjanak a fal állapotáról. A szelvényekben több helyen sikerült elérni az alapvetően középkori eredetű, de az újkorban többször átépített várfalak alapozásának legalsó rétegét.

Responsive image
Ásatás és lelet 2021. áprilisában (kép: Kovács Olivér)

Az eddigi kutatás legértékesebb lelete a nagyszámú középkori idomtégla, illetve idomtégla-töredék, amelyet azonban itt már nem eredeti helyzetben, hanem lebontva, török kori rétegekben, szemétgödrökben tártak fel. A téglák nagyjából 1370 és 1420 között készülhettek, vagyis a palota I. Lajoshoz, vagy Luxemburgi Zsigmondhoz köthető korszakából származnak. A palota esetében a Zsigmond-kori építkezések viszonylag jól ismertek, ám a XIV. századi előzmények, az Anjou-kori épületről kevés adat ismert.

Amennyiben a többféle motívummal, köztük liliomokkal díszített idomtéglákat sikerül pontosabban datálni és azokat valóban I. Lajos építkezéseihez kötni, akkor lényeges információkhoz jutunk a palota építésének legkorábbi szakaszáról. A leletegyüttes azonban már most is roppant jelentősnek mondható, hiszen, bár nem kevés idomtégla ismert a középkori budavári palotából, de most eddig teljesen új típusokra is rábukkantak. Ezek a gondos restaurálás után segíthetnek az egykor ezekből álló építészeti szerkezetek, pl. ablakok, párkányok, esetleg nagyobb homlokzati részletek pontosabb elvi rekonstrukciójához.

 

Déli várkert

Ferenc József felesége, Erzsébet királyné nagyon szerette a természetet, amely a hajdani várkerteken is meglátszott: a palota déli, keleti és nyugati lejtőin egyaránt gyönyörűen gondozott parkok helyezkedtek el. A Nemzeti Hauszmann Program az azóta jóval sivárabbá vált, jobbára lepusztult, elsivárosodott várkerteket is megújítaná, a Szent György tér romkertjével együtt. A Déli várkertekkel együtt megújulhat a Nyugati kert és az efölötti Fehérvári rondella is. A budapestiek által most is kedvelt panorámasétányok így nemcsak funkciójukkal, hanem külsejükkel is méltókká válnának a megújuló Várhoz és a már korábban újjávarázsolt Várkert-bazárhoz is.

Responsive image
A Déli várkert, azaz a - korabeli leírással - "szőlőskert" nyugati részlete (háttérben a Királyi-palota teteje, elötte pedig a Buzogánytorony korabeli képe

2021 januárjában a régészek megtalálták azt a nőstény oroszlánt mintázó domborművet, amely az úgynevezett magyar ház homlokzatát díszítette. A pihenőházat Erzsébet királyné kérésére Hauszmann Alajos építette a századfordulón, a második világháború után lebontották, helyére pedig a ma is látható, középkori Zsigmond-tornyot építették vissza. Az oroszlánt ábrázoló domborművön kívül a szakemberek római kori érmére, I. Ferdinánd király uralkodása idején vert ezüst dénárra, tömör vasból készült ágyúgolyókra, csiszolt kővel díszített XVII. századi gyűrűre, a XIX. század végén népszerű játékzsetonok angyalt ábrázoló darabjára és egy 1918-as, Kassán készült vasúti plombára is leltek.

A 2021-es feltáráshoz hasonló léptékű régészeti kutatás a várfalak mentén korábban még soha nem volt a budai Várban. Közel száz helyszínen dolgoztak a Várkapitányság, a Budapesti Történeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum szakemberei közösen.

Responsive image
Az egykori pihenőház

Responsive image
A megtalált kőoroszlán (kép: Nemzeti Hauszmann Program)

Responsive image
A Déli kert egy 1910-es térképen

 

Ybl-támfal

A Buzogánytoronytól a Karakas pasa tornyáig futó falszakaszon legalább háromféle kor építményeit pillanthatjuk meg: a második világháború után újjáépült Karakas pasa tornyát, a mellette lévő, Anjou-kori kortinafal-rekonstrukciót és a toronyba délről belefutó Ybl-támfalat, amely egészen a Királyi-palota krisztinavárosi szárnyáig, az Országos Széchényi Könyvtár épületéig tart. Ahogy nevéből sejthető, ez a Palota út mentén húzódó vörös téglás falszakasz a XIX. század végéről származik és Ybl Miklós nevéhez kötődik, aki 1891-ben bekövetkezett halála előtt tervezte és irányította a budavári Királyi-palota kibővítését és környezetének rendezését.

Responsive image
A Buzogánytoronytól a Karakas pasa tornyáig vezető falszakasz 2016-ban, amikor még nem kezdődött el a Királyi Lovarda, a Főőrség és a Stockl-lépcső újjáépítése

Responsive image
A Széchenyi Könyvtár alatti fal

A Királyi-palota kibővítési munkálatait ugyan Ybl Miklós kezdte, viszont halála után azt Hauszmann Alajos vette át. Mivel a támfal építése Ybl nevéhez fűződik, ezért a mester halála után e falszakaszt Ybl-támfalnak nevezték el. A jellegzetes, kőfalpilléres-kőarmírozású, vöröstégla-betétes támfal a második világháborút megelőzően hosszabb volt a mostaninál, ugyanis Ybl Miklós az építkezés kezdetén elbontatta az eredeti Karakas pasa tornyát, helyére pedig Hauszmann egy kapuépítményt tervezett. Ez azonban nem épült meg, csak a támfal egy rizalitja jelezte a helyét, amelytől északi irányba haladva az Alagúttól felvezető, ma is meglévő lépcsőig nyúlt el egykor a támfal.

A második világháború után az új rezsim visszaépítette a Karakas pasa tornyát (tehát a ma is látható torony nem eredeti, hanem XX. századi építmény), amitől északra egy törökkorra jellemző stílusú falat emeltek egészen a Fehérvári rondella vonaláig. Mindez egy nehezen értelmezhető stíluskavalkádhoz vezetett.

Mivel a kommunista városvezetés helyreállítás helyett elbontotta a Főőrséget, a Lovardát és a Csikós-udvarról a Hunyadi-udvarra vezető Hauszmann-rámpát, a Várnak ez a része egy funkcióját vesztett és meglehetősen visszataszító zsákutcává vált. Ezáltal az Ybl-Hauszmann-féle koncepció megszűnt, s a látvány évtizedekre konzerválódott.

Az Orbán-kormány Hauszmann Programja épp ezért az eredeti állapot helyreállítását tűzte ki céljául, amelynek tervei szerint újjáépítették a Lovardát, a Főőrséget, a Stockl-lépcsőt, s helyére tették a korábban eltávolított Csikós-szobrot is. Ezekkel együtt a Hauszmann-rámpát is újraépítették.

Responsive image
Az Ybl-támfal napjainkban

2020 nyarán a Csikós-udvar alatt elhelyezkedő, a budavári Királyi-palotától a Karakas pasa tornyáig futó támfal Ybl Miklóshoz méltó módon épült újjá a Nemzeti Hauszmann Program keretében. A Palota út mentén húzódó, szerkezetileg stabil építményen megszüntették a repedéseket és megtisztították, restaurálták a kőelemeket. Az építmény így végre méltó környezetéül szolgál a fölötte elhelyezkedő Lovardának és a Főőrségnek, amelyeket szintén a Budavári Palotanegyed fejlesztési programjában rekonstruáltak 2017 és 2021 között.

A munkálatokat vezető Potzner Ferenc elmondta, hogy a munkálatok során a téglabetéteket is kicserélték, ugyanis a második világháború utáni felújítás során az eredeti nagytégla helyett ki méretű, lyukacsos klingertéglát alkalmaztak a tervezők, amely nemcsak nem volt autentikus (hiszen Ybl idejében ez a téglafajta nem is létezett), hanem az időjárás körülményeit sem viselte jól, hiszen a tégla rései közé befolyó víz miatt ugyanis idővel szétfagyott az anyag. Mindez azért fontos, mert az Ybl-támfal ún. súlytámfal, ami a saját súlyával tartja a mögötte lévő földtömeget, épp ezért befelé dől, miáltal a víz a külsején folyik végig - tehát a szerkezet szigetelésére kiemelt figyelmet kell fordítani. A 2020-as rekonstrukció során ennek problémáját is sikerült megoldani.

Responsive image
Az Ybl-támfal fölötti falszakasz az 1990-es évek elején (kép: Tihanyi Bence)
(jól kivehető az Árpádkori városfal és tornyának maradványa a Királyi-palota elôterében)

 

Karakas pasa tornya

Karakas Mehmet 1618-1620 között volt buda pasája, aki akkor építette a tornyot, mintegy modernizálva a Várnak ezen szakaszát.

A Hallart-féle 1686-os metszeten is látható az 5 nyugati pillérrel megtámasztott falszakasz, végén egy alul henger, felső szintjén poligonális kiképzésű bástyaszerű saroktorony (ekkor a toronysisak hiányzott, s a szakasz belső oldalán egy mecset állott). A torony és a hozzá csatlakozó nyugati hosszúfal a Haüy-féle metszeten is látható (1687).

Responsive image
A Ludwig Nicolaus von Hallart-féle metszet

Maga a nyugati zárófal felépülése a Mátyás-korra tehető (XV. sz. 2. fele), a hozzá csatolt saroktorony nélkül, de ún. ambulacrum-mal, azaz védőfolyosóval. Ez a belső nyugati várfal konzolai alapján 4 m széles lehetett, a várfal külső homlokzatára 1.5 m-rel kiülő gyilokjáró folyosóval. A képen látható torony csak 1620 körül került a védelmi rendszerbe, ekkor építette ugyanis Karakas Mehmed pasa.

Responsive image
A Karakas pasa tornya

A ma is látható torony sajnos nem az eredeti építmény, ugyanis azt a Hauszmann-féle palotabővítésnél lebontották. A mai tornyot a második világháború után építették a fal rekonstrukciója során. Az Orbán-kormány Hauszmann Programja 800 millió forintot irányzott elő a torony felújítására, amelyben mosdóhelyiséget is kialakítottak a Várba látogatók számára.

2016. februárjában adták át a Palota úti mélygarázst, amelyben 294 férőhely lett kialakítva. A Várgarázs fejlesztése 2003-ban indult el, de 2013-ig csak a munkagödör készült el, az Állam ekkor vásárolta meg a beruházó társaságot. A 2,5 milliárd forintból megvalósuló projekt eredményeképpen bemutathatóvá vált az eddig föld alatt rejtőző, középkori várfal is. A létesítményből lift vezet a Szent György térre, ami azért is fontos, mert a Karmelita-kolostorba költöző Miniszterelnökség előtt nem lehet parkolni.

A Várgarázs 2 beruházás 2017 végére készült el 4,8 milliárd forintból, s további 240 férőhelyet alakítottak ki.

Responsive image
A Várgarázs felszínének felújítási tervrajza (kép: s73)

A koncepció az udvart négy, egymástól mind tematikájában, mind formájában finoman elkülönülő szakaszra osztja. Északi vége, a Karakas pasa torony környéke a régi várkertek hangulatát idézi: finomabb, osztottabb arányok, évelő- és egynyári virágfelületek jellemzik; padok és egy kis csobogó-ivókút, valamint kiskoronájú fák a megmaradó Lőréses fal mellett. A második szakasz a lovas bemutatók számára kerül előkészítésre: egy központi pálya, három oldalán nagyvonalú burkolt felületekkel, a két külső fal közötti könnyűszerkezetes átkötéssel, északon és délen zúzottköves felületekkel a mobil lelátók számára. A lovaspálya télen korcsolyapályává alakítható, a büfék és melegedők a tribünök alatt kaphatnak helyet.

A harmadik egység a Török védmű és az Arányi kapu találkozása a Szárazárokkal: itt található a garázs déli gyalogos kijárata is, ahol a terepszint – az udvarhoz képest másfél méterrel mélyebben – a középkori kapuhoz igazodik. A negyedik a Széchényi Könyvtár gazdasági bejáratának környéke, amely megmaradt korábbi formájában. Különbséget csupán az udvar többi részétől való leválasztása képez: kettős, kis koronájú fasor húzódik a határán az Ybl-falra merőlegesen, egy behajtás-gátló pollersorral megerősítve. A mellvéd mellett így kiváló adottságú tér jött létre, amely teraszként vendéglátásra is alkalmas. A Török kert új életre kelt: ide kerültek a létesítmény közös kiszolgáló funkciói. A lovaspálya melletti pallóburkolatú „térbővület” alatt kaptak helyet a lovak nyári állásai, míg a Karakas pasa torony felé eső kertrész rendezett terepet, fásítást és gyepesítést kapott.

 

Török-kert

A Királyi-palota udvarán és a Vár körül egykor gyönyörű kertek zöldelltek, amelyek együttese a magyarországi kertművészet történetének talán legsokoldalúbb alkotásai (Nyugati- és Déli kert).

A Várnál már Zsigmond uralkodása (1387-1437) alatt kerteket alakítottak ki. Ennek része volt a Királyi-palota Déli kertje is. A kert a Dózsa György tér és a Szarvas tér fölött, a Vár körül húzódhatott, s a korabeli források szerint halastavak is voltak benne. Később, Mátyás idején labirintust és madaras kertet is kialakítottak és Bonfini leírásaiból tudjuk, hogy a kertben voltak tornyok, lugasok, föld alatti utak, a sűrű növényzet között pedig számtalan állat élt. A leírás szerint csodaszép lehetett.

A kertet jórészt Buda törökök alóli felszabadulása, az 1868-as ostrom semmisítette meg. Több történész is leírta már, hogy a törökök - bár sok kárt tettek a keresztény szakrális épületekben és feldúltak településeket - a 150 év alatt nem romboltak annyit, mint amilyen pusztítást vitt végbe ez az ostrom.

Buda visszafoglalása után a még részben épen maradt épületeket lebontották és a romokra előbb az XVIII. század első felében húztak fel egy kisebb palotát, a Mária Terézia-féle palota pedig 1760 körül készült el. Kezdetben az Angolkisasszonyok székháza, majd 1779-1789 között a Nagyszombatról Budára költözött egyetem otthona volt, majd a nádori család lakta. Új kertet csak a XIX. században alakítottak ki a Királyi-palota körül.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején újra felvonulási terület lett a palota környéke, de a szabadságharc leverése után rekonstruálták a kertet és új építményeket is emeltek.

Az 1850-es években üvegházat építettek, megépült a Várkert-kioszk, azután 1875 és 1883 között a Várkert-bazár, amely - mint neve is mutatja - a kert egyik építményeként létesült.

A királyi emlékek 1945 utáni ideológiai alapon történt tudatos elpusztítása ellenére ma is részben helyreállítható–rekonstruálható. A 2011-ben közzétett tervek szerint a Déli kert nyugati részén reneszánsz ihletésű kortárs kertet alakítanának ki, amelyben középen az egykori reneszánsz kert Aula Marmorea (vagyis "márványcsarnok") nevű építményének egyik oszloptöredékét helyeznék el.

A Déli tájkert alapja Hauszmann Alajos 1891-es angol tájkertje volna, ennek több elemét is rekonstruálnák; a Szarvas tér felől visszaépített Gloriette lenne a kert kapuja. A nyugati oldalon pedig visszaépítenék a nyolcszögletű Narancsházat és Budapest egykori legnagyobb Pálmaházát, a hozzá tartozó üvegházakkal. A keleti oldalon az egykori angolkert hangulatát visszaidéző parkot hoznának létre.

 

Hauszmann-rámpa

A XVIII. században épített rámpa egykor a palotához vezetett. Az út a tabáni Szarvas tér felől indulva – részben a föld alatt – egészen a mai Oroszlános udvarig vezetett. Az udvar azonban akkor még nem volt zárt minden oldalról, a palota mai krisztinavárosi szárnya - amelyben az Országos Széchényi Könyvtár működik - még nem létezett, mint ahogy a déli nyaktag sem, amely ezt a szárnyat a palota régebbi részével összekapcsolja. Az udvart nyugat felől még középkori támpilléres falak határolták, amelyeken a Királyi Főőrség kisebb épülete csücsült – de nem az a reprezentatív, díszes Főőrség, amit 2020-ban visszaépítettek, hanem szerényebb és jóval délebbre található elődje. Az udvar közepéről egy nyitott, barokk kőkorláttal szegélyezett rámpa vezetett lefelé, az Újvilág-kert nevű mélyebb udvarba. Ez az átjáró a föld alatt bújt át az udvarba, ahol felszínre bukkanva a ma is létező Ferdinánd kapun keresztül vezetett le a kocsiút a Tabánba.

Responsive image
A rámpa kijárata a Királyi-palota egykori hátsó udvarában (balra a régi Főőrség, 1875)

Az alagút-rámpa egészen Hauszmann Alajos által tervezett átépítési munkálatokig fennmaradt, amit a palota bővítésekor szüntették meg 1896-ban. A 2020-ban megtalált részlet tanúsága szerint azonban nem teljes egészében szüntették meg az alagutat, ugyanis a déli összekötő szárny vagy nyaktag nagyjából azon a helyen épült fel, ahol az átjáró földalatti szakasza volt. 2020-ban egy olyan boltozott térre bukkantak, ami az előző, Hauszmannt megelőző korszakból származik, az átjáró maradványának létezésével nem számolhattak a rekonstrukció tervezői sem. Az összekötő szárny pincetereiben eddig a Budapesti Történeti Múzeum gépészete rejtőzött, de ezt most lejjebb költöztetik, és a XIX. századi pincéket a múzeum bejárható részévé teszik. A pincékből a fal kibontásával egy nyílást létesítettek az Oroszlános udvar alatti részek felé, hogy az eddig még feltáratlan földalatti részekhez könnyebb legyen hozzányúlni. A nyílást kibontva találtak rá a barokk rámpa boltozatára, de azt nem tudják, hogy mekkora szakasz maradhatott épen belőle. A fényképek alapján egy szűkös pincetérről van szó, így ezt a tényleg különleges történelmi emléket egyelőre a látogatóknak nem lehet majd bemutatni, de természetesen megmarad.





Fehérvári rondella

A legkorábbi látképekről tudjuk, hogy a kapu déli oldalán, magát a kaput is eltakaró nagyméretű ágyútornyot építettek a várfalak elé, amelynek maradványai máig feltáratlanok. Építése a párhuzamok alapján feltehetően a XVI. század első felében, esetleg a XV. század végén történhetett. Ezt az ágyútornyot vették körbe a törökök az 1540-1550-es években egy köpenyfallal, majd a tornyot lebontva, rondellává építették át az erődítményt az 1660-as években (mindkét bástya 1667-1668-ban készült el). A rondellához ekkor már négyszeres kapu csatlakozott. Az építtető, Cerrah Kasim pasa 1660 óta tevékenykedett a hódoltságban, végigharcolta a 60-as évek háborúit. 1666. áprilisában nevezték ki budai pasává, tisztét 1667. május 22-ig töltötte be. Az építkezés ezért valószínűleg 1667 tavaszán, nyarán folyhatott.

A Fehérvári rondella jelenleg ismert formája a második világháború után alakult ki, amely olyan rossz szerkezeti állapotba került 2020-ra, hogy először le kellett bontani, majd újból felépíteni. A rekonstrukció a régészek számára is tartogatott meglepetéseket, ugyanis a bástya területén korábban soha nem végeztek átfogó feltárásokat.

Responsive image
A Várhegy nyugati lejtőjének felújítási látványterve

A felújítási munkálatokkal egy időben restaurálták Görgey Artúr lovas-szobrát. A megszépült alkotást a Fehérvári rondella felújítása után állították vissza a helyére. A rondella közelében, a József főhercegi-palota újjáépítéséhez kapcsolódva egy új – több mint 300 férőhelyes – várgarázst építettek, amely tovább csökkenti a Várban parkoló autók számát.

A garázs fölött – a jelenleg elhanyagolt nyugati kertek helyén – a budai borvidék egykor méltán híres szőlőtermelését bemutató szőlőskertet és a budavári gyümölcsöskerteket megidéző zöld felületet alakítottak ki. Az újjászülető kertekbe nemcsak a rondella irányából, hanem a várfal tetejéről is le lehet sétálni, hiszen újjáépült a háború után elbontott Ybl-lépcső is.

A felújítás célja az, hogy a budai Várban élők és a látogatók a várfalak mentén körbejárhassák a Budavári Palotanegyedet, aminek biztosításában a rondellának is szerepe van.

 

Gránit-lépcső

A Gránit-lépcső egy árkádos lépcső, amely a Lovas útról a Tóth Árpád sétányra vezet.

Responsive image
A Gránit-lépcső a Lovas út 6/b számú épülettel szemben, amely a Várba, a Tóth Árpád sétányra és a Szentháromság utcára vezet

A Gránit-lépcső után északi irányban a Sziklakórházhoz jutunk (lásd: Sziklakórház).

Responsive image
A Sziklakórház bejárata

Nem sokkal a Sziklakórház után érjük el a Savanyúleves bástyát.

 

Savanyúleves bástya

Eredete a török korra nyúlik vissza, feltehetően a XVII. század folyamán védelmi célból építették: ide helyezték el a félköríves, vagy annál kissé nagyobb ágyúkat. Török neve Eksi as Kulesi (Ekşi aş Kulesi) volt, ami magyarra lefordítva savanyú lé. Lehetséges, hogy egykor itt egy forrás volt, aminek savanyú volt a vize. A belsejében boltozott kazamaták voltak, ezek lejárata a mai Tóth Árpád sétányról nyílott. Az 1686-os ostrom után viszonylag jó állapotban megmaradt és a XIX. századig a védmű részét képezte. Azután az 1800-as évek elején, a Bástya sétány kialakításakor a sétány része lett. A századfordulón már egy nyolcszögletű kioszk állt itt, amely a vasárnapi térzenének és jótékonysági rendezvényeknek adott helyet. Az 1960-as években egy modern pavilon emeltek a helyére, amelyben bisztró működött. Az 1980-as években akarták felújítani, ám ez elmaradt, később a pavilon ponyvákkal fedett vázát is elbontották.

Responsive image
A Savanyúleves bástya dél felől nézve

Responsive image
A bástya utáni falszakasz

Responsive image
A Savanyúleves bástya észak felől nézve

 

Veli bég bástya

Veli bég bástya a budai várnegyed nyugati erődrendszerének egyik bástyája, amely 1570 körül épülhetett. Török neve Veli bey kulesi. Nevét építtetőjéről kapta, aki Szokollu Musztafa budai pasa idején hatvani szandzsákbég volt és Budán számos alapítványa és építkezése ismert. Eredetileg ebben a rondellában is voltak kazamaták. Tervezték, hogy a XVIII. században átépítik, de erre nem került sor. A rondellán ma bronz lovas szobor látható, az erdélyi kettes huszárok emlékműve, Petri Lajos alkotása.

Responsive image
A Veli bég bástya, tetején az erdélyi kettes huszárok emlékművével

A Veli bég bástyát elhagyva, egy viszonylag hosszú falszakasz alatt jutunk el az Esztergomi rondellához. Viszont elötte még megpillanthatjuk a Hadtörténeti Múzeum vakítóan fehér homlokzatát.

Responsive image
A bástya utáni falszakasz

Responsive image
A Hadtörténeti Múzeum épülete, közvetlenül az Esztergomi rondella előtt

 

Esztergomi rondella

A törökök még akkor is Földbástyának nevezték a nagy átmérőjű rondellát, amikor az már kőből épült. A belsejében ágyútermek voltak. Építésének ideje nem ismert, de az 1630-44 közötti időkben Musza budai pasa parancsot kapott a javítására. A bástyához vezető utat Toprak kulesi yolu-nak, azaz Földbástya útjának nevezték. Buda visszafoglalásakor, 1686-ban szétlőtték, a falai beomlottak és maguk alá temették a bástyán felállított ágyúkat. Az egyetlen megmaradt török ágyút a helyreállított rondellán állították ki.

Már XVIII. század elején újjá akarták építeni, de ezt még 1743-ban is szorgalmazni kellett. A helyreállítás során kerültek a kisméretű sötétvörös középkori téglák a falába. A török idők után kezdték a bástyát Esztergomi rondellának nevezni. Itt látható Buda 1686-os visszafoglalásának emléktáblája, amit körülbelül oda helyeztek, ahol szeptember 2-án a felmentő seregek először jutottak be a várba. Itt tört be a csapatokkal Petneházy Dávid, Thököly Imre kapitánya, vagy Fiáth János és Ramocsaházy Endre. A források mind hármukat említik.

Responsive image
Az Esztergomi rondella és a Hadtörténeti Múzeum kapcsolata

Responsive image
Bejárat a rondella tövében

Responsive image

Responsive image
Az Esztergomi rondella "sarka", ahonnan a Lovas út árnyékos szakaszára érünk (innen tovább haladva jutunk el túránk elejéhez, az Anjou bástyához)


AJÁNLÓ

Kapuk

A

Bécsi kapu

A Bécsi kapu a Vár északi csücskében elhelyezkedő kapu. Nevét onnan kapta, hogy rajta keresztül lehetett rátérni a Bécsbe vezető országútra.

A középkorban Szombat-kapunak is hívták, mivel szombati vásárokat rendeztek a belső falainak előterében. Állítólag Toldi Miklós fegyverei díszítették a belső kaput. A törökök Becs kapuszunak nevezték, ezekben az időkben a neve Zsidó-kapu is volt, utalva a Víziváros korabeli nevére, a Zsidóvárosra.

A XIX. században a kettős várkaput átépítették, majd 1896-ban lebontották. Buda felszabadulásának 250 éves jubileumára (1936) készült el a jelenleg is álló várkapu, melynek inkább szimbolikus jelentősége van. Tervezője Kismarty-Lechner Jenő. A kapu vár felőli oldalán álló, rohanó angyalt ábrázoló szobor, valamint a kapu reliefes-szobros-feliratos díszítése egyaránt Ohmann Béla alkotása. A tetején alakították ki a Bástya sétány összekötő szakaszát. Automata sorompók állnak a kapu előtt, melyek a várba behajtó járművek számát hivatottak korlátozni. Behajtásra a helybeli lakosok, taxik, BKV buszok, valamint a várbéli hivatalok dolgozói és a szállodavendégek jogosultak.

Bővebben lásd: Bécsi kapu

 

... -lépcső

A

... -lépcső

A

Vízi kapu

A Dísz tér déli végének keleti oldalában volt a Szent János-kapu, amit napjainkban Vízi-kapunak hívnak (ezzel szemben, a tér déli végének nyugati oldalában van a Fehérvári kapu). Napjainkban itt ér fel a várba keletről, a Duna felől a Hunyadi János út, nyugatról pedig a Palota út. Ugyanide torkollik a Sándor-palotát a polgárnegyeddel összekötő Színház utca is.

A középkorban a Dísz téren egyszerű építésű, gótikus lakóházak álltak, amelyek maradványai több ház alapjában, falaiban ma is megtalálhatók. A Tárnok utcán piac volt, a mai honvédszobor környékén pedig a XIV. században emelt Szent György-templom állt - erről kapta a tér és a kapu is az akkori nevét.

A XIX. század végén a tér déli részén több oda nem illő, nagy tömegű épületet emeltek. A tér házait Budapest 1944–1945-ös ostroma közben érte a legnagyobb károsodás, amikor a nagyobb épületek mindegyike romba dőlt. A háborús károk megszüntetése során – ahol lehetett – az eredeti állapot helyreállítását tartották szem előtt, a romba dőlt magasabb épületek után azonban csak foghíj vagy épületcsonk maradt. Így járt a Vízi és Fehérvári-kapu is: előbbit egyáltalán nem pótolták, míg utóbbi csak torzója egykori önmagának.

 

... -lépcső

A

 

Ferdinánd kapu

A buzogánytorony melletti klasszicista stílusú kapu jóval később, 1838-ban keletkezett, ezt a kapu fölé vésett felirat évszáma is megerősíti: "FERD. I. AUST. IMP. HUNG. BOH. REX H. N. V. MDCCCXXXVIII".

A
A

A kapun át a XIX. században kocsifeljáró vezetett a várpalota udvarába, a század végén azonban ezt megszüntették, a kaput pedig befalazták. Az 1950–60-as években a kaput újra megnyitották, a tabáni Szarvas térről ezen át lehet felsétálni a budai várba.

 

... -lépcső

A

 

Fehérvári kapu

A budavári Fehérvári kapu a vár egyik kapuja, mely a török hódoltság idején az Ova kapu nevet viselte. Akkor még nagyobbrészt középkori építmény volt, egy mélyen tagolt boltozatos építmény, amelyben három egymást követő kapu nyílott. A kaput a mellette álló Fehérvári rondella védte. A Szent Zsigmond utcát a Zsigmond-kápolna felépítése előtt Zsidó utcának nevezték, mert ez volt a budavárosi zsidók ősi lakóhelye, s az utca északi végében állott a Zsidó-kapu, mely a mai Fehérvári-kapunak felelt meg, s amely az egész középkoron át változatlanul megtartotta a nevét.

Buda visszafoglalása után még létezett, de mivel itt állt a lőporraktár, annak 1723. évi felrobbanása miatt romba dőlt. Később III. Károly rendeletére Daun Henrik (Heinrich Dietrich Martin Joseph von Daun gróf, tábornagy († 1761)) újjáépítette, de 1892-ben a rondellával együtt a kaput is lebontották. Romjai a mai Kászim pasa bástya melletti várlejtő és az úttest alatt vannak. Helyét ma az újjáépült rondellát és a Tóth Árpád sétányt összekötő, az úttest fölött átívelő híd jelöli.

Responsive image
A kapu bontása 1892-ben (kép: Keleti Gábor)

"A Fehérvári kapu tulajdonképen két egymás mögötti kapuból állott. A külső újabb, a belső ellenben régibb keletű volt. Emez ugyanis már a XVI. században is állott. Egyéb történeti adatokon kívül bizonysága volt ilyen régiségének egy hatalmas faragott kőkoczka, mely kívülről a jobboldali felébe volt beépítve s melyen 1540 évszám mellett Enyingi Török Bálint nevének a kezdőbetűi is be voltak vésve. Ezt a követ most gondosan feszítették ki a helyéből, hogy a fölirásai meg ne sérüljenek, aztán pedig beszállították a Nemzeti Múzeum honi régiségei közé, hogy továbbra ott őrizzék" - Vasárnapi Újság, 1893. május 7.

Responsive image
A belső, régebbi kapu
(a háttérben vajon a Dísz téri evangélikus templom látható)

 

... -lépcső

A

Adatok

  • Építése:
    Hivatalos szemlélet:
    XIII. század
    IV. Béla király
    Alternatív szemlélet:
    1300-as évek eleje
    Károly Róbert király
    (lásd: Buda születése)
  • Fejlesztései: Az oszmán uralom száznegyvenöt éve alatt a vár főparancsnokainak is számító budai pasák egyik legfontosabb feladata volt a most már újból várnak tekintett erődítmény folyamatos építése, karbantartása és fejlesztése.
  • Modernizálása: A visszafoglalt város azonban továbbra is megtartotta katonai jelentőségét, újra felépítették és modernizálták szétlőtt falait egészen a XVIII. század második feléig, amikorra már sem a magyarországi belpolitikai állapotok, sem a török fenyegetés nem indokolta az erőd további fenntartását.

Megközelítése

  • Bécsi kapu tér
  • Dísz tér